Murowana Goślina

Nie schodźcie ze szlaku w Śnieżycowym Jarze!

Śnieżycowy Jar  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Śnieżycowy Jar

Pisaliśmy wczoraj o tym, że obecny weekend to idealny moment, by podziwiać rosnącą niedaleko Murowanej Gośliny śnieżycę wiosenną. W tej chwili kwitnie około 80% populacji tej rośliny. Miejsce to zwiedzać można tylko w soboty i niedziele, ponieważ znajduje się ono na terenie poligonu i należy pamiętać także o zakazie schodzenia z wytyczonego szlaku.

Nikomu nie trzeba chyba mówić o tym jak pięknie i efektownie pokrywa leśną ściółkę śnieżyca wiosenna. Ilość turystów odwiedzających stanowisko tej rośliny niedaleko Murowanej Gośliny to potwierdza. Niestety wielu turystów ignoruje zakaz schodzenia ze szlaku. Efektem tego jest obserwowane stopniowe odsuwanie się śnieżycy od kładki.

Niestety głupota ludzka nie zna granic, i trudno tutaj mówić inaczej. Państwo, których widać w pierwszym planie kadru co prawda zeszli  ze ścieżki o krok czy dwa. Jednak Pani, która znalazła się za leżącą kłodą stanowczo przesadziła. I tej Pani i Państwu, których widać w tym samym miejscu na kolejnym zdjęciu część ludzi zwróciła uwagę… w zamian za co w odpowiedzi usłyszeli “proszę się mnie nie czepiać, chciałem tylko sobie zrobić zdjęcie”.

Przypominamy także o zakazie schodzenia ze ścieżki – podkreślają przedstawiciele Rezerwatu – na przestrzeni lat obserwujemy stopniowe odsuwanie się śnieżycy od kładki związane z ruchem turystycznym, a przestrzeganie wspomnianej zasady ułatwi nam zatrzymanie tego procesu.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz