POZnań

Naukowi liderzy są z Poznania!

Laboratorium Technik Logistyk. Makieta symulacyjna.  Foto: Przemysław Kozakiewicz

Wśród 36 młodych naukowców, którzy otrzymają środki na swoje nowatorskie projekty naukowe i szansę na zarządzanie własnym zespołem badawczym jest aż ośmiu poznaniaków, sześcioro z Politechniki Poznańskiej i dwóch z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Laboratorium Technik Logistyk. Makieta symulacyjna. Foto: Przemysław KozakiewiczW piątej edycji programu „Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dofinansowanie otrzymało 36 z grona 240 ubiegających się o nie młodych naukowców. Rywalizując w konkursie musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce.

Autorzy 74 najwyżej ocenionych wniosków wzięli udział w rozmowach kwalifikacyjnych, podczas których mieli za zadanie przekonać grono ekspertów o znaczeniu zaproponowanego rozwiązania dla nauki i gospodarki.

Aż ośmioro liderów V edycji pochodzi z dwóch poznańskich uczelni: sześcioro z Politechniki Poznańskiej i dwóch z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dotację w wysokości około 1 miliona złotych otrzymali: Damian Przestacki, Piotr Oleśkowicz-Popiel, Wojciech Sawczuk, Szymon Wąsik, Magdalena Mierzwiczak, Wojciech Karpiuk z Politechniki Poznańskiej oraz Artur Stefankiewicz i Jędrzej Walkowiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Program Lider ma na celu wspieranie rozwoju najlepszych młodych naukowców. Jednocześnie, poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym, stymuluje współpracę naukowców z przedsiębiorcami, ich mobilność wewnątrz sektora nauki oraz pomiędzy nauką i przemysłem. Dzięki udziałowi w programie młodzi, obiecujący naukowcy zdobywają bezcenne doświadczenia i zwiększają swoje szanse na odniesienie sukcesu już na początku kariery naukowej.

– Wybraliśmy najlepszych z najlepszych. Podobnie jak we wszystkich wcześniejszych edycjach stawiamy na osoby, które są niezwykle utalentowane, a jednocześnie potrafią poprowadzić pracę zespołową, skutecznie prowadząc innych do osiągnięcia ambitnych celów. Ich praca przyniesie efekty nie tylko nauce, ale także polskiej gospodarce – podkreśla prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W pięciu edycjach programu Lider Narodowe Centrum Badań i Rozwoju udzieliło wsparcia już 178 młodym naukowcom. Na ten cel przeznaczyło prawie 184,5 mln zł. Największą liczbą liderów w ramach wszystkich dotychczasowych edycji programu może się poszczycić Politechnika Warszawska – pochodzi z niej 16 młodych naukowców wyróżnionych przez NCBR. Kolejne miejsca zajmują Politechnika Gdańska – 12 liderów oraz Politechnika Poznańska i Politechnika Łódzka – mają po 9 liderów.

Politechnika Poznańska Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz