MATURY – DZIEŃ DRUGI

foto: sxc - matematyka  Foto:

foto: sxc - matematykaDziś drugi dzień egzaminów materialnych. Po wielu latach zdawana będzie obowiązkowo matematyka. W całej Polsce o godzinie 9:00 zacznie liczyć maturalne zadania około 400.ooo uczniów. W samej Wielkopolsce około 45.000. Matematyka jako obowiązkowy przedmiot na maturze wróciła po 25 latach przerwy. Być może wpłynie to na podniesienie poziomu tego przedmiotu u absolwentów szkół średnich. W tej chwili wygląda to różnie.

Dlaczego na egzamin dojrzałości mówimy matura? Słowo matura pochodzi od łacińskiego maturitas – dojrzałość i maturus – dojrzały. Całe tradycyjne słownictwo związane z edukacją pochodzi z języka łacińskiego. Na dobre słowo matura weszło do słownictwa polskiego w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy egzamin dojrzałości uznawano za niezwykle ważny w życiu młodego człowieka, rzeczywiście oznaczający wstęp do dojrzałości.

5 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • kurde, kiedy to bylo, w sumie fajnie wspominam mature – zdalem 🙂

  • a mi matura z matmy śni się do dziś i wredna matematyca. do dziś też nie wiem po co uczyłem się całek i tym podobobnych rzeczy! ale może się nie znam 😉

  • kiedyś były 3 tematy do wyboru – teraz są całe arkusze do wypełniania – jednym z pytań było: Internet – śmietnik czy sezam kultury?