K U L T U R A

Narodowe Czytanie “Lalki” Bolesława Prusa

Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 5 września i będzie poświęcona twórczości Bolesława Prusa.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Zainicjował ją w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski. “Czytanie” to zostało nazwane “narodowym”, żeby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Jego podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W Poznaniu Narodowe Czytanie odbywa się przy udziale Komitetu Honorowego Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka.

O godzinie 13:00 na tarasie Biblioteki Raczyńskich Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak zainauguruje tegoroczne obchody. Dalej fragmenty Lalki przeczyta Łukasz Chrzuszcz i przyłączą się do niego poznaniacy, aby wspólnie czytać fragmenty powieści.

W bibliotece będzie można wziąć udział w quizie wiedzy o Lalce przygotowany przez Annę Jaworską i prof. Wiesława Ratajczaka, a także obejrzeć spektakl zainspirowany Lalką Studio-Teatru Castingowego mplusm, pt. Lalki, obsesje i dusza w letargu

Dodatkowo w Herbaciarni będzie można obejrzeć niemy film z 1930 roku z akompaniamentem na żywo pt. “Dusze w niewoli”.

Dusze w niewoli to rzadko wspominany beletrystyczny debiut Prusa, zapowiadający problematykę Lalki. Powieść rozpoczyna się od portretu człowieka pochopnie osądzonego i pogardzanego przez opinię publiczną. Ambicja, samotność, skrywana uczuciowość to cechy Ludwika Lachowicza z Dusz w niewoli, które pozwalają mówić o jego podobieństwie do Wokulskiego. Ekranizacja z 1930 roku reklamowana była jako polska superprodukcja, a rola legendarnego Ludwika Solskiego (wówczas siedemdziesięciopięcioletniego!), w roli ojca głównego bohatera, do dziś wzbudza podziw.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz