SieBuduje

Najlepsze projekty z nagrodą im. Jana Baptysty Quadro

fot. UMP (15)  Foto:

Do kolejnej edycji konkursu Nagrody Quadro zgłoszono łącznie 25 projektów, a do finału przeszło 9 z nich. Poznaliśmy najwyżej ocenione projekty realizowane w Poznaniu.

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro wręczana jest od 1999 roku. Otrzymuje ją najlepszy zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny na terenie stolicy Wielkopolski, który został oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. 

Nagrodę przyznano już po raz 23. Tym razem trafiła ona do Pracowni Insomia za projekt kolejnego etapu budowy osiedla Nowy Strzeszyn. Uzasadniając ten wybór zwracano uwagę na to, że koncepcja architektów pozwoliła na powstanie miejsca, w którym człowiek, zieleń i architektura sąsiadują ze sobą w zgodzie i harmonii.

W obecnych latach, kiedy minimalizm i oszczędność środków jest wartością szczególnie cenioną, autor konsekwentnie realizuje odmienną ideę, w której charakter miejsca buduje bogactwo detalu oraz różnorodność zastosowanych materiałów – czytamy w uzasadnieniu Jury – mimo tej złożoności, kompozycje cechuje szlachetność i harmonia, co świadczy o wysokiej wrażliwości i dużych umiejętnościach architektonicznych autora.

Autorem zwycięskiego projektu jest Szymon Januszewski z zespołem z Pracowni Insomia. Nowy Strzeszyn etap 1B, zlokalizowany przy ul. W. Różańskiego jest kontynuacją budowy osiedla mieszkaniowego na poznańskim Strzeszynie. W jego ramach powstało 18 lokali w bliźniaczej zabudowie jednorodzinnej. 

W tym roku przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymali PL.architekci za Dom Rozcięty oraz Ultra Architects za zespół budynków mieszkalnych Trójpole. 

Odpowiednie proporcje, konsekwencja jednorodnych rozwiązań, a jednocześnie doskonałe operowanie materią sprawiają, że budynek wraz z poznaniem zyskuje, coraz bardziej intryguje i zapada w pamięć – podkreślają członkowie jury oceniając projekt autorstwa PL.architekci – dbałość o każdy detal otoczenia i delikatne wygrodzenie domu od ulicy zasługuje na duże wyróżnienie. 

Wyróżniony jest pracownia Ultra Architects za projekt budynków mieszkalnych Trójpole na Winiarach. Zdaniem jury ten niewielki zespół budynków mieszkalnych położony poza centrum Poznania pokazuje potencjał synergii architektury i natury.

Projektant pozbawiony tradycyjnych środków kształtowania architektury: wyrafinowanej funkcji, eksponowanej lokalizacji, budżetu, mając do dyspozycji najprostsze materiały i rozwiązania w swojej wypowiedzi odnosi się do bardzo uniwersalnej wartości, jaką jest środowisko naturalne i zieleń w środowisku życia człowieka – czytamy w uzasadnieniu – to projekt, który w modelowy sposób pokazuje, jak kształtować formę niedrogich, utylitarnych osiedli mieszkaniowych, tworząc dobre i estetyczne środowiska do życia. 

Oprócz zwycięzcy i dwóch wyróżnionych w finale konkursu znalazły się również projekty Polski Teatr Tańca, budynek mieszkalny wielorodzinny Rezydencja Chwaliszewo, budynek mieszkalny wielorodzinny Vilda Park, plac Starego Browaru, przebudowa i nadbudowa budynku administracji Teatru Polskiego w Poznaniu.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz