Aglomeracja

Najlepsze praktyki zawodowe – gdzie? Na Politechnice!

Druk plakatów  Foto:

Jest spora szansa na zmianę zawodowego systemu kształcenia w Wielkopolsce. Z jednej strony pracodawcy narzekają na poziom przygotowania przyszłych pracowników, ale też nie są zainteresowani organizacją praktyk i staży w swoich firmach. Problem ten rozwiązywany jest już w laboratoriach Politechniki Poznańskiej. W ramach unijnego projektu „Czas zawodowców” udało się przeszkolić ponad 3 tysiące uczniów, zapewniając im praktyczne przygotowanie zawodowe.

Druk plakatówW najbliższy czwartek podczas Drzwi otwartych na Politechnice Poznańskiej odbędzie się prezentacja projektu łączącego uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników z pracodawcami. Uczestnicy „Czasu zawodowców” – w zeszłym roku było to ponad 3 400 uczniów – kształcą się w laboratoriach stworzonych specjalnie dla nich w Politechnice Poznańskiej, gdzie zapoznają się nie tylko z najnowszymi rozwiązaniami sprzętowymi, lecz również z realiami pracy.

– Staramy się, aby młodzi ludzie podczas praktyk rzeczywiście poczuli się jak w firmie. Obowiązuje ich ośmiogodzinny czas pracy, obecność na zajęciach jest obowiązkowa, a każdy z nich ma konkretne zadanie do wykonania, z którego jest rozliczany. Oprócz technicznej wiedzy dajemy im szkołę życia – mówi Anna Tatarska, kierująca zespołem ds. merytorycznej obsługi praktyk w laboratoriach.

Politechnika organizuje praktyki w takich specjalizacjach jak: informatyk, mechatronik, logistyk, ekonomista, handlowiec i technik organizacji reklamy. Zajęcia prowadzą przede wszystkim praktycy pozyskani z wielkopolskich firm. Dzięki temu uczniowie mają do dyspozycji nie tylko najnowszy sprzęt ale także gwarancję praktycznej wiedzy, realizacji takich samych projektów jakie wykonywane są w przedsiębiorstwach.

Podczas zajęć w ramach zawodu technik organizacji reklamy uczniowie przygotowują m.in. kompleksowe kampanie marketingowe, od stworzenia briefu, kreacji, plakatów, ulotek, strony www, poprzez druk na ploterze, skończywszy na zakupie mediów i badaniach wykorzystujących najnowsze osiągnięcia techniki. Przygotowane grafiki analizowane są za pomocą specjalistycznych okularów eyetrackingowych, a spoty reklamowe z wykorzystaniem EEG. Taki sprzęt posiadają dziś największe agencje marketingowe. Zdobyte umiejętności podczas takich zajęć pozwolą uczniom na zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku pracy.

Umiejętności zdobyte podczas zajęć uczniowie mogą wykazać w „Systemie Zawodowcy” – internetowej platformie, na której swoje oferty mogą składać pracodawcy i ich przyszli praktykanci. Ci pierwsi uściślają, jakich kwalifikacji wymagają od przysposabiających się u nich uczniów, a drudzy określają swoje umiejętności i predyspozycje. Dzięki temu obie strony w prosty i szybki sposób mogą dopasować swoje wymagania i oczekiwania do dostępnych ofert, a tym samym ustrzec się przed niepowodzeniem we współpracy.

Drzwi otwarte odbędą się 4 września 2014 roku o godzinie 9:30 w Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii Politechniki Poznańskiej przy ulicy Jana Pawła II 24 w Poznaniu w sali 127.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz