POZnań

Najbardziej przyjazna szkoła w Polsce osobom LGBTQ+

Najbardziej przyjazna szkoła w Polsce osobom LGBTQ+  Foto: materiały prasowe / UMP

XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu to najbardziej przyjazna osobom LGBTQ+ szkoła w Polsce. Placówka z Sołacza zajęła pierwsze miejsce w rankingu, który został objęty patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Komisji Europejskiej.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt zainicjowany przez warszawskiego aktywistę, Dominika Kuca, w 2018 roku. Lista najbardziej przyjaznych osobom LGBTQ+ szkół ponadpodstawowych w Polsce powstała, by być poradnikiem dla wszystkich uczniów, którzy wybierają dalszą ścieżkę edukacji. Ma być także sygnałem dla grona pedagogicznego i dyrekcji, czy w ich szkole osoby z grup dyskryminowanych mogą czuć się bezpiecznie.

Szkoły muszą być bezpieczne, tolerancyjne i otwarte na każdego ucznia, niezależnie od jego orientacji seksualnej, wyznania czy np. poziomu zamożności rodziców – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Tak powinno być w całej Polsce. Cieszę się, że w Poznaniu możemy być dobrym przykładem dla całego kraju.

Ankietę można było wypełniać do 30 kwietnia. Badanie obejmowało całą Polskę – w tegorocznej edycji zagłosowało około 14 tys. uczniów i uczennic z około 2 tysięcy szkół. Zawierało 19 pytań – sprawdzano m.in. to, czy osoby LGBTQ+ mogą brać udział w wydarzeniach szkolnych bez względu na ich orientację psychoseksualną oraz o to, jak traktowani są transpłciowi i niebinarni uczniowie.

Szacunek i akceptacja drugiego człowieka to jedno z założeń, jakie przyświecają nam w szkole – mówi Elżbieta Marciniak, dyrektor LO. – Chcemy, żeby każde dziecko czuło się u nas dobrze i bezpiecznie. Cieszę się, że uczniowie podzielają te wartości.

Efektem badań było wyłonienie szkół najbardziej przyjaznych osobom LGBTQ+, a także wskazanie takich placówek w poszczególnych miejscowościach. 

Wszystkim wyróżnionym szkołom serdecznie gratulujemy i prosimy o więcej – podkreślają organizatorzy rankingu. – Tak, by każda osoba, niezależnie od orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej mogła czuć się bezpiecznie w szkole, która – bądź co bądź – powinna być drugim domem.

W Poznaniu wśród szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ znalazły się również m.in. XII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, I LO im. Karola Marcinkowskiego, II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej, VII LO im. Dąbrówki, VI LO im. Ignacego Jana Paderewskiego, XVII LO czy Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Piątki Poznańskiej. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz