K U L T U R A

Nadchodzi kolejna edycja festiwalu Akademia Gitary

VIII Happening Gitarowy - Stary Rynek  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

9. edycja Akademii Gitary realizowana na przełomie sierpnia i września 2016 roku, to miesięczny maraton gitarowy przemierzający Wielkopolskę. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w ofertę kulturalną Poznania i Regionu. Wykorzystując potencjał jaki tkwi w gitarze, tworzymy jeden z największych koncertowych projektów, poświęconych gitarze i muzyce klasycznej w Polsce. Festiwal to blisko 40 wydarzeń, realizowanych w prawie 30 miastach i małych miejscowościach, których organizacji przyświecają cele o charakterze artystycznym, edukacyjnym i obywatelskim.

Festiwal jest kontynuacją letnich kursów gitary klasycznej z 26-letnią tradycją, które wykształciły 3 pokolenia gitarzystów. Festiwal umożliwia twórczy dialog muzyków różnych pokoleń oraz narodowości. To jedyny projekt w Polsce, ukazujący pełny zakres możliwości twórczych związanych z gitarą, wielość gatunków muzycznych (muzyka klasyczna, współczesna, dawna oraz flamenco) i praktyk wykonawczych.

Wydarzenie tworzone jest dzięki wiedzy i doświadczeniu artystów i pedagogów – Łukasza Kuropaczewskiego i Prof. Piotra Zaleskiego. Jego realizacji przyświeca chęć i potrzeba integracji środowiska gitarowego w Wielkopolsce, z głównym naciskiem na wymianę doświadczeń między zróżnicowanymi grupami gitarzystów oraz starszym i młodszym pokoleniem uczniów i wirtuozów tego instrumentu. Środkiem do realizacje tego zamierzenia, jest organizacja jednego dużego wydarzenia, skupiającego zróżnicowane grono uczestników, międzynarodową kadrę dydaktyczną oraz najlepszych wirtuozów gitary. Formuła, która łączy największy w Polsce kurs mistrzowski gitary klasycznej z kilkudziesięcioma koncertami, tworzy niebywale twórczy klimat, sprzyjające edukacji muzycznej i wymianie doświadczeń.

Na program 9. Akademii Gitary składała się nie tylko różnorodna oferta artystyczna ale i turystyczna, które w połączeniu zachęciły mieszkańców Wielkopolski oraz odbiorców Festiwalu do mobilności i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Zasięg Festiwalu ma w tym projekcie niemałe znaczenie. Akademia Gitary tworzy wzorcowy model współpracy międzysektorowej, który od ośmiu lat łączy pod jedną marką kulturalną ponad 70 podmiotów z Wielkopolski – organizacji pozarządowych, instytucji kultury i młodych przedsiębiorców. To właśnie wysiłek tak wielu ludzi, melomanów, pasjonatów muzyki i artystów, pomaga stworzyć przedsięwzięci o tak dużym zasięgu. Po raz kolejny budujemy sieć miejsc, w którym latem odbywają się międzynarodowe wydarzenia muzyczne. Projekt powstał z potrzeby i chęci przełamywania barier w dostępie do kultury. Przez lata działalności na terenie Województwa Wielkopolskiego stworzył doskonałą ofertę artystyczną dla mieszkańców Wielkopolski, dzięki czemu doczekał się nagrody z rąk Marszałka Województwa „Gwiazda Wielkopolski” w kategorii „Atrakcja turystyczna i kulturalna”.

Idiomem 9. Festiwalu będzie przerzucanie muzycznych mostów między tradycją a nowoczesnością.

Projekt zainauguruje znakomity mandolinista Avi Avital w towarzystwie sopranistki Chen Reiss oraz dyrektora artystycznego Fesitwalu Łukasza Kuropaczewskiego i wiolonczelisty Dávida Adorjána. Uzupełnieniem oferty programowej będą koncerty zarówno klasyczne jak i rozrywkowe, warsztaty I wielki happening, a także wydarzenia towarzyszące.

20 sierpnia 2016 | Aula UAM | godz. 19:00

Avi Avital tym razem zaprezentuje nowy, oryginalny repertuar, w którym, wspólnie z sopranistką Chen Reiss, łączą swoje korzenie sefardyjskie. „Ponte Vecchio”, bo taki tytuł nosi tegoroczna inauguracja Festiwalu, to wspólny projekt Avitala i Reiss, do którego dołączą Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta klasyczny, a zarazem dyrektor artystyczny Festiwalu oraz wiolonczelista Dávid Adorján. Podczas koncertu usłyszymy aranżacje utworów m.in. Mikołaja Rimskiego Korsakowa, Maurice’a Ravela i Franciszka Schuberta. Wybór kompozycji nie jest tu bez znaczenia, jest to bowiem zbiór utworów inspirowanych muzyką ludową różnych krajów. Projekt ten to fascynujący eksperyment, w którym za sprawą mandoliny, gitary i wiolonczeli muzyka klasyczna sprowadzona zostaje do swoich korzeni. Oprócz klasycznego repertuaru usłyszymy również tradycyjną muzykę sefardyjską w języku ladino.

27 sierpnia 2016 | Aula UAM w Poznaniu | godz. 19:00

Koncerty mistrzów flamenco to nieodłączny element Akademii Gitary: festiwalu. W tym roku zapraszamy na koncert hiszpańskiego wirtuoza – Daniela Navarro, znanego lepiej jako Niño de Pura. Jego gra to czysta sztuka, czyste flamenco. Magia i muzykalność tych dźwięków sprawiają, że z każdą kolejną nutą Niño de Pura wprawia publiczność w drżenie.

4 września 2016 | Stary Rynek w Poznaniu | godz. 12:00

Stary Rynek pełen miłośników gry na 6 strunach? To zwiastun zbliżającego się Happeningu Gitarowego. Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością od kilku lat, dlatego w tym roku również go nie zabraknie. Poczuj pozytywną moc płynącą ze wspólnego grania już w pierwszą niedziele września! Kilkuset gitarzystów grających piosenkę „Should I Stay or Should I Go” genialnego zespołu The Clash już 4 września w Poznaniu.

11 września 2016 | Concordia Design | godz. 11:00

W ramach festiwalu Akademia Gitary, już 11 września o godzinie 11:00, będzie miał miejsce koncert przeznaczony dla najmłodszych fanów gitarowego brzmienia. Na terenie Concordia Design przygotowanych będzie wiele atrakcji – spektakl teatralny „Pchła Szachrajka”, koncert gitarowy dla dzieci oraz zajęcia plastyczne „Zaprojektuj własną gitarę”.

29 sierpnia 2016 | Zamek w Kórniku | godz. 12:00

Organizatorzy dziewiątej edycji festiwalu Akademia Gitary zadbali zarówno o najmłodszych, jak i o najstarszych miłośników sześciostrunowej muzyki. Już 29 sierpnia (poniedziałek) w Zamku w Kórniku zabrzmią atrakcje przygotowane specjalnie dla seniorów. Start wydarzenia o godzinie 12:00. Głównym punktem wydarzenia będzie koncert Zsombora Sidoo – węgierskiego gitarzysty o argentyńskim temperamencie. Nie zabraknie jednak dodatkowych atrakcji, które na razie pozostają tajemnicą. Myślą przewodnią całego przedsięwzięcia jest przede wszystkim integracja seniorów poprzez koncerty muzyki gitarowej oraz zwiedzanie niezwykle pięknych zakamarków Zamku w Kórniku. Jak co roku, seniorzy z Poznania będą mogli dojechać na koncert autokarami, które zapewnia organizator.

25 sierpnia 2016 | Patio Hotelu Kolegiackiego | godz. 19:00

Kolejnym z tegorocznych gości festiwalu Akademia Gitary będzie Pablo Marquez, jeden z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych z Argentyny. Będzie można go posłuchać już 25 sierpnia (czwartek) w Patio Hotelu Kolegiackiego.
Pablo Marquez to wybitny interpretator muzyki wspołczesnej, stale współpracujący z zespołem Ensamble Intercontemporian. Już jako dziesięciolatek zakochał się w dźwiękach gitary. Trzy lata później grał koncerty, które zachwycały talentem, wtedy jeszcze, młodego geniusza. Już jako wykształcony muzyk studiował również dyrygenturę, a następnie pobierał lekcje u legendarnego pianisty György Sebőka, który wywarł na nim głębokie i trwałe wrażenie.

2 września 2016 | Sala Wielka CK Zamek w Poznaniu | godz. 20:00

Festiwal to nie tylko gitara klasyczna. Muzyka gitarowa to także utwory jazzowe i rozrywkowe. Właśnie taką muzyczną odsłonę zaprezentuje zespół pod nazwą Dorota Miśkiewicz & „Narciarze” z towarzyszeniem Kuby Badacha na gitarze basowej.
Projekt tworzą wybitni wokaliści, Dorota Miśkiewicz i Kuba Badach, gitarzysta Marek Napiórkowski oraz perkusista Sebastian Frankiewicz. To artyści, którzy odnoszą sukcesy zarówno w karierze solowej (Miśkiewicz występowała m.in. z Cesarią Evorą) jak i stanowią część składów popularnych zespołów (takich jak Poluzjanci czy Bisquit).

25 sierpnia 2016 | Blue Note Poznań | godz. 19:00

Mówiąc o muzyce gitarowej nie można zapominać o głębokim brzmieniu gitary basowej. Koncert projektu Piotra Żaczka Mutru w ramach Akademia Gitary: festiwal ma na celu zaprezentowanie ciekawego brzmienia tego instrumentu, w odsłonie niekoniecznie klasycznej. Mutru to pierwszy autorski projekt Piotra Żaczka, w którym prezentuje swoje wyjątkowe muzyczne pomysły. Płyta od razu została okrzyknięta wielkim hitem polskiej sceny jazzowej, łącząc w sobie elementy jazzu, soulu, fusion i m’base.

26 sierpnia 2016 | Dziedziniec Szkoły Baletowej | godz. 20:00

Dwoje najbardziej uznanych gitarzystów klasycznych z Kuby i Hiszpanii zaprezentuje swój kunszt już 26 sierpnia (piątek) podczas 9. edycji Akademii Gitary w Poznaniu. Będzie można ich posłuchać w miejscu, które wspaniale sprawdziło się w poprzednich edycjach – na urokliwym dziedzińcu Szkoły Baletowej.
Anabel Montesinos podbiła międzynarodową scenę muzyczną i zdobyła tytuł lidera gitary klasycznej. Występowała z orkiestrami w Moskwie, Finladii, Włoszech i na kubańskiej Havanie. Jest laureatką wielu konkursów gitarowych oraz utrzymuje stałą współpracę z wytwórnią Nanox. Pasja, jaką słychać w jej grze jest niezwykle hipnotyzująca, dzięki czemu każdy jej występ można porównać do muzycznego oczyszczenia i regeneracji.

9 września 2016 | Kościół oo. Karmelitów | godz. 20:00

Kolejną magiczną odsłoną muzyki gitarowej, którą będzie można usłyszeć podczas Akademii Gitary w Poznaniu 9 września jest duet Carles Pons i Orlando di Bello. Będzie to jednak niecodzienne połączenie, ponieważ oprócz cudnych dźwięków gitary usłyszymy także kojące dźwięki bandoneonu. Największą miłością Orlando di Bello jest tango. Odnosił na tym polu liczne sukcesy, podejmując współpracę z takimi grupami jak Rauela Tango i Tango Art. Został również zapraszany do występów przez Amelite Baltar i Marie Garay. Nazywany jest mistrzem bandoneonu, ponieważ potrafi grać z wielką czułością, ukazując przy tym swoje niezwykłe umiejętności, które zachwycą każdego słuchacza. Gościł na wielu festiwalach, przeważnie jednak jako członek większej formacji.

10 września 2016 | Kościół oo. Dominikanów w Poznaniu | godz. 20:00

Gościem dominikańskich progów tegorocznej edycji festiwalu Akademia Gitary będzie Aynur Begutov – najwybitniejszy gitarzysta zza wschodniej granicy. Zagra w kościele oo. Dominikanów 10 września 2016 r. (sobota) o godzinie 20:00.
Bardzo ważna dla Begutova jest jego ojczyzna. Prócz perfekcyjnej gry na gitarze klasycznej potrafi oczarować publikę dźwiękami rosyjskiej gitary siedmiostrunowej. Podczas swoich koncertów promuję kulturę wschodniego regionu, zabierając słuchaczy w głąb swojego ukochanego kraju.

VIII Happening Gitarowy - Stary Rynek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz