Aglomeracja Swarzędz

Na szczupaki do Swarzędza

Dzieci i ryby maja głos - zarybianie jeziora Swarzędzkiego  Foto: materiały prasowe VW Poznań

Blisko 400 kg szczupaków zostało wpuszczonych do Jeziora Swarzędzkiego, by wspomóc proces oczyszczania i przywracania równowagi biologicznej tego akwenu. To działanie, zwane biomanipulacją, prowadzone jest w Swarzędzu po raz kolejny. Nad akcją czuwają naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W dłuższej perspektywie jezioro ma zostać w pełni przywrócone do użytku dla okolicznych mieszkańców i turystów.

Dzieci i ryby maja głos - zarybianie jeziora Swarzędzkiego Foto: materiały prasowe VW PoznańCzęść ryb została wpuszczona do jeziora przez uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Swarzędzu.

– Dla naszych uczniów to z pewnością ciekawa okazja do bezpośredniego kontaktu z przyrodą mówi Dyrektor SP 1, Elżbieta Nawrocka. – Podstawa programowa zakłada, że uczeń kończący klasę III podejmuje działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku, a zarybianie jeziora daje nam możliwość wprowadzenia teorii w praktykę.

Dlaczego wybór padł właśnie na szczupaki? Dzięki wpuszczeniu tych drapieżników do akwenu wodnego ograniczona zostanie populacja ryb planktonożernych (płotki, karasie, leszcze). To z kolei zatrzyma zanik mikroskopijnych organizmów roślinnych żyjących w jeziorze, a w dłuższym czasie przyczyni się do poprawy natlenienia akwenu. Pozytywny wpływ ma na nie również funkcjonowanie specjalnego aeratora, który zainstalowany został w jeziorze 2 lata temu.

Jak tłumaczy prof. Stanisław Podsiadłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zaprojektował cały proces rewitalizacji Jeziora Swarzędzkiego i czuwa nad jego realizacją, podjęte działania korzystnie wpływają na naturalną florę i faunę w tym miejscu. – Zadanie to realizuje urządzenie zwane aeratorem pulweryzacyjnym z napędem wietrznym, który intensywnie natlenia strefę naddenną akwenu wodnego i ma wpływ na znajdujące się w niej substancje oraz związki chemiczne takie jak fosfor czy siarkowodór.

Dzieciaki pomagają w zarybianiu jeziora Swarzędzkiego Foto: materiały prasowe VW Poznań

Korzyści z działań ekologicznych prowadzonych w obrębie Jeziora Swarzędzkiego odnajdują również odzwierciedlenie w wynikach badań. – Działania rekultywacyjne w Jeziorze Swarzędzkim prowadzone są od dwóch lat i w tym okresie zaobserwowaliśmy znaczną poprawę jakości wód w akwenie. Potwierdzają to wyniki badań czystości wody. Działania prowadzone są wielokierunkowo, służby miejskie pracują równolegle nad eliminowaniem nielegalnych odpływów ścieków do jeziora – tłumaczy Marcin Młodziński z Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu.

W planach są kolejne działania związane z rekultywacją Jeziora Swarzędzkiego tak, by pobliskie tereny stały się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla okolicznych mieszkańców i turystów. Już teraz w okolicy tego miejsca znajdują się m.in.: przystań, ścieżki rowerowe i spacerowe, ścieżka botaniczna, a także wielkopolski odcinek szlaku pielgrzymkowego do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Już w przyszłym roku nad Jeziorem Swarzędzkim ma powstać kolejna atrakcja – skatepark dla miłośników rolek, deskorolek i rowerów bmx.

Zabieg zarybiania jest częścią długofalowego procesu uzdrawiania Jeziora Swarzędzkiego, realizowanym przez Miasto i Gminę Swarzędz przy współpracy z Volkswagen Poznań.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz