POZnań

Na Hetmańskiej jeździmy wolniej

Nowe oznakowanie na Hetmańskiej  Foto: materiały prasowe / ZDM

Od poniedziałku, 19 lipca na kolejnym odcinku ul. Hetmańskiej zmieniona została dopuszczalna prędkość z 70 do 50 km/h. Rano zostały ustawione odpowiednie znaki. Zmiana ma poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie.

Zarząd Dróg Miejskich wprowadza przygotowane przez Miejskiego Inżyniera Ruchu zmiany na ul. Hetmańskiej. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Od poniedziałku pomiędzy ulicami Rolną i Dmowskiego można jeździć maksymalnie 50 km/h. Jako, że część z prowadzących samochody może tego nie respektować – jeszcze w tym tygodniu, w rejonie skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Kolejowej, wyznaczone zostanie stanowisko do kontroli policyjnej.

Dodatkowo w najbliższym czasie, w porozumieniu z MIR i MPK, Zarząd Dróg Miejskich przeprogramuje sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ul. Hetmańskiej i Kolejowej w tryb całodobowy. Trwają też konsultacje z Generalną Inspekcją Transportu Drogowego w sprawie możliwości zainstalowania fotoradaru w ciągu ul. Hetmańskiej.

Zmiany nie podobają się Organizacji Poznańskich Kierowców, którzy wystosowali list do Miejskiego Inżynier Ruchu, w którym czytamy:

(…) pragniemy zauważyć, iż kierunek zmian nie gwarantuje poprawy bezpieczeństwa na ul. Hetmańskiej, a w godzinach szczytu wprowadzi wyłącznie dodatkowe utrudnienia. Ustawienie znaku z ograniczeniem prędkości nie spowoduje większego przestrzegania przepisów u osób, które celowo i niejednokrotnie nagminnie łamią prawo. Za to „ukarzą” większość, przepisowo jadących kierowców. Arteria jaką jest ulica Hetmańska nie powinna posiadać takich ograniczeń.

Jestem przekonany, iż utrzymując prędkość dopuszczalną na obecnym poziomie 70 km/godz. można zapewnić taki sam poziom bezpieczeństwa jak przy ograniczeniu do 50 km/godz. Dodatkowo zmiana organizacji w postaci włączenia sygnalizacji świetlnej przez 24 godziny również nie spowoduje pożądanego efektu.

U naszych zachodnich sąsiadów limit prędkości 70 km/godz. występuje na mniejszych i przebiegających przez centrum miasta ulicach. Zatem bezsprzecznie należy zauważyć, iż jedynie egzekwowanie prawa przynosi pożądany rezultat. Należy zatem wnioskować Policji, aby kontrole prędkości odbywały się na ulicach miasta, a nie na odcinkach wylotowych lub tam, gdzie ruch pieszy praktycznie nie występuje (ul. Niestachowska).

Należy zauważyć, iż w obecnym, proponowanym kształcie zmian uzyskany efekt w postaci poprawy bezpieczeństwa będzie znikomy, a utrudnienia i związane z nim zatory na tej ulicy znacząco się zwiększą.

Warto zatem rozważyć wprowadzenie ograniczenia prędkości na wskazanym wyżej odcinku wyłącznie w godzinach nocnych, np. od 22.00 do 5.00. Zapewni to płynność ruchu podczas godzin szczytu w ciągu dnia, gdy średnia prędkość samochodów jest i tak mniejsza spowodowana natężeniem ruchu.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / ZDM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz