K U L T U R A

‘Mywasmynas’ Luxtorpedy rozbrzmi w Zamku

Luxfest 2013 - Luxtorpeda - Poznań 16.11.2013 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Znany poznański zespół Luxtorpeda, pod wodzą Tomasza ‘Litzy’ Friedricha, wydaje nowy album “Mywaswynas”, który będzie już czwartym albumem grupy. Krążek zawiera 11 kompozycji – jak zwykle w twórczości zespołu bardzo różnorodnych, ale jednocześnie skomponowanych w jedną spójną, rockową całość. Z tej okazji zespół wystąpi w CKZ.

Zespół Luxtorpeda powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha, gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy przy projekcie muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec.

Debiutancki album zespołu ukazał się w 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych. Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17. edycji Przystanku Woodstock 2011 a utwór “Autystyczny” wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, między innymi w radiowej Trójce, Eska Rock i Antyradiu. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku Luxtorpeda uplasowała się w ścisłej czołówce niejednokrotnie zajmując 1 miejsce, chociażby wśród czytelników pisma “Teraz Rock”, gdzie została uznana za najlepszy zespół roku, płytę roku, przebój roku, teledysk roku i nadzieję roku. Grupa otrzymała również 4 nominacje do nagrody Fryderyki za 2011r.

Rok później od debiutanckiego albumu, ukazała się druga płyta zespołu, pt. „Robaki“. Po miesiącu sprzedaży album uzyskał miano złotej płyty, a utwór „Wilki Dwa“ był 9 razy na pierwszym miejscu w prestiżowym notowaniu listy przebojów Polskiego Radia Programu III.

Gośćmi zespołu będą Cuba de Zoo oraz Bartosz ‘Chupa’ Zawadzki. Cuba de Zoo to energetyczne trio, grające również energetyczne koncerty. Utwory zespołu często można usłyszeć na falach radiowych Trójki, Jedynki, czy RDC. Grupa, oprócz trójki członków, stawia również na trzy elementy: energię, melodie i dobre polskie teksty. Udało się to bardzo w przypadku debiutanckiego albumu „Rozkaz”, oraz kolejnej, dojrzalszej płycie „Trucizna”. Na wiosnę 2016 zespół zapowiada premierę trzeciego albumu “Ciałokształt”.

Bartosz “Chupa” Zawadzki z kolei to poznański wokalista rockowy, który dał się poznać jako frontman zespołów Bare Assed, The Old Cinema i NoNe. Uczestniczył ponadto w drugiej edycji programu The Voice of Poland. Teraz rozpoczyna drogę solową wydając polskojęzyczną płytę “Roxxx” pełną rockowych uzależniających utworów.

Czy warto przyjść na koncert promujący nowy krążek? Niech znamienne będą słowa managera zespołu:

1000 sztuk płyty rozeszło się w niespełna 4 minuty!!!!!!:-)
CIOSSSSSSSS!!!!:-)

Luxtorpeda zagra 1 kwietnia o godz. 18 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. I nie będzie to z pewnością żart primaaplrillisowy.

Luxtorpeda - Luxfest 2013 (16.11.2013)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz