Stare Miasto

Takiego muralu w Poznaniu jeszcze nie było!

Mural tekstylny (6)  Foto:

Wyjątkowy mural tekstylny powstał na Starym Mieście, a wykonany został przez uczniów Zespołu Szkół Odzieżowych, w niekonwencjonalnej technice.

Przed wakacjami ogłoszono konkurs, następnie uczniowie wykonywali i zszywali poszczególne elementy aż do odsłonięcia oryginalnej pracy. Tekstylny mural projektu Agaty Golik oglądać można przy ul. Kazimierza Wielkiego 17 obok wejścia do „Odzieżówki”.

Kontrasty – mural tekstylny, to projekt mający na celu zachęcenie młodzieży do głębszej analizy zjawiska różnorodności w otaczającym ją świecie, oraz postrzegania owej różnorodności jako elementu, który może łączyć, a nie dzielić – mówi Maria Korczak, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych.

Wśród uczniów „Odzieżówki” jest dziś młodzież z różnych grup etnicznych, różnych narodowości, środowisk.

Ta różnorodność tworzy wspólne wartości. Uczniowie dzielą się swoimi fascynacjami w sztuce, inspirują się. Język sztuki jest uniwersalny, a sztuka przełamuje bariery, integruje, jest płaszczyzną spotkania. Efektem wielkoformatowa praca wykonana z tekstyliów, m.in. filcu i tiulu.

To właśnie integracja i spotkanie na płaszczyźnie twórczej było celem podjętych działań. Wspólne tworzenie, praca w projekcie jest jedną z metod edukacyjnych kształtujących umiejętność współpracy w zespole – podkreśla Lidia Koralewska – koordynatorka projektu.

Innowacyjne potraktowanie formy sztuki ulicznej ma na celu pobudzenie kreatywnego podejścia uczniów do realizowanego projektu, jednocześnie pozwoliło im w pełni wykorzystać nabyte podczas nauki umiejętności.

Projekt objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania i jest realizowany we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz