Luboń

Można zgłaszać projekty do Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego

dom pieniądze  Foto: sxc

Mieszkańcy Lubonia mogą już zgłaszać projekty, które chcieli by zrealizować przy wsparciu bejmów z Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej edycji do rozdysponowania będzie 350.000,00 złotych, a więc o 100.000,00 złotych więcej, niż rok temu.

Przyjmowanie wniosków już się zaczęło. W tym roku na zgłaszanie swoich pomysłów mieszkańcy mają czas do niedzieli 8 kwietnia. Propozycje może zgłosić każdy mieszkaniec Lubonia wypełniając specjalny formularz na stronie www.budzetobywatelski.lubon.pl.

Poza opisem proponowanego pomysłu należy podać szacunkowe koszty zadania z uwzględnieniem wszystkich jego części składowych – wyjaśniają urzędnicy – wzorem ubiegłych lat, projekty zostały podzielone na inwestycyjne, takie jak budowa chodnika czy placu zabaw oraz nieinwestycyjne, związane na przykład z organizacją zajęć integracyjnych czy sportowych dla mieszkańców lub pikniku dla rodzin.

Trzeba jednak pamiętać, by koszt realizacji projektu nie przekroczył wyznaczonych kwot. W przypadku projektów inwestycyjnych górny próg nie może przekroczyć 150.000,00 złotych, a projekty nieinwestycyjne powinny zamknąć się w kwocie 50.000,00 złotych.

Kolejnym etapem będzie weryfikacja zgłoszonych wniosków pod względem formalnym i merytorycznym. Brany będzie między innymi nieprzekraczalny koszt zadania, zgodność z kompetencjami gminy czy brak kolidacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ogłoszenie listy poddanych pod głosowanie projektów nastąpi do 24 maja.

Kolejnym zasadniczym krokiem LBO 2018 jest proces głosowania na zarekomendowane przez Zespół Weryfikujący projekty – dodają urzędnicy – głosowanie odbędzie się w okresie od 25 maja do 17 czerwca i obejmie zarówno formę papierową w wyznaczonych punktach, jak również elektroniczną poprzez formularz dostępny na stronie LBO 2018.

Realizacja zwycięskich projektów nastąpi w przyszłym roku budżetowym, a końcowy etap nie powinien przekroczyć 30 czerwca 2020 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz