Sport

Można się zapisać na Bieg Czerwca ’56

Bieg Lotto Poznański Czerwiec '56  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

67. rocznica czerwca 1956 r. celebrowana będzie także na sportowo i to w tradycyjnej formule. Ponownie na ulicach Poznania odbędzie się Bieg Czerwca ’56, choć trasa będzie inna niż w latach poprzednich. Biegaczki i biegacze pobiegną 25 czerwca z terenów Zakładów HCP pokonując m.in. ciekawe tereny przemysłowe. Do wyboru będą mieli dwa dystanse (4 i 8 km). Meta zmagań zlokalizowana będzie tradycyjnie przy muralu na ścianie hali Zakładów Cegielskiego. Organizatorzy nie rezygnują także z wirtualnej formuły, która trwać będzie przez całe obchody rocznicowe.

Uczestnicy biegnąc oddają nie tylko cześć bohaterom tamtych wydarzeń, ale także wspierają samych kombatantów i to jest główny cel biegu. Tak, jak w ubiegłych latach – część wpisowego z pakietów startowych trafi bezpośrednio do kombatantów, którzy otrzymają m.in. środki ochrony osobistej i żywność. Bieg wspierają dodatkowo także partnerzy – Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO oraz Enea S.A.

Najwyższy czas, żeby wrócić do tradycyjnej formuły i spotkać się na biegowej trasie – podkreśla Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora Biegu LOTTO Poznańskiego Czerwca ’56. – Chcemy zaproponować nową i bardzo ciekawą trasę, dzięki współpracy m.in. z Zakładami Cegielskiego S.A, VWP – Odlewnią, czy FPS będziemy mieli możliwość przebiegnięcia przez teren historycznych zakładów, skąd ruszył w 1956 r. wolnościowy pochód. Dzięki zaangażowaniu firm trasa przetnie zakłady i wykona pętle ulicami: Wspólną i Rolną z wbiegnięciem pod czerwcowy mural. Będzie to wyjątkowe uhonorowanie miejsca i historii – dodaje Rosa.

Bieg w tradycyjnej formule odbędzie się 25 czerwca o godzinie 10:00. Start i meta znajdują się na terenie Zakładów HCP. Sportowcy będą mieli do wyboru 2 dystanse (4 i 8 km) oraz kilka formatów: klasyczny, wirtualny, sztafeta (4×2 km). Odbędzie się także bieg rodzinny. Tradycyjnie na mecie wydarzenia medale będą wręczać kombatanci poznańskiego Czerwca’56.

Bieg z okazji 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku jest imprezą upamiętniającą wydarzenia z tamtego okresu. Jego celem jest szerzenie wiedzy o pierwszym w PRL strajku generalnym i jego konsekwencjach dla pokoleń Polaków.

W całym okresie trwania obchodów czerwcowych odbędzie się także wirtualna rywalizacja – do pokonania będą te same dystanse – medal i gadżety z biegu zostaną dostarczone kurierem uczestnikom biegu do domu. W ten sposób rocznicę poznańskiego czerwca można celebrować na sportowo w dowolnym czasie i miejscu.

Bieg organizowany jest przy współpracy Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz IPN, które udzieliły biegowi patronatu. Zapisy na bieg dostępne pod adresem www.biegczerwca56.pl

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz