POZnań

Może w Poznaniu nie wiedzą, gdzie jest Saint Kitts i Nevis

Straż Graniczna - Ławica  Foto: videofoto24.pl / materiały Straży Granicznej

Strażnicy Graniczni z poznańskiej Ławicy zatrzymali mężczyznę, który posłużył się fałszywym paszportem. Być może myślał, że podrobienie paszportu małego kraju znajdującym się na Morzu Karaibskim, pomoże mu przejść kontrolę w Poznaniu.

W piątek, funkcjonariusze Straży Granicznej z Poznania-Ławicy zatrzymali po przylocie z Jordanii 38-letniego cudzoziemca. Mężczyzna podczas kontroli dokumentów okazał funkcjonariuszom podrobiony na wzór oryginalnego paszport Saint Kitts i Nevis – państwa leżącego na Morzu Karaibskim. W podrobionym paszporcie zamieszczone zostało zdjęcie okazującego dokument cudzoziemca oraz jego dane personalne. Cudzoziemiec posiadał także schowany swój oryginalny palestyński paszport. Palestyńczyk oświadczył początkowo, że podrobiony dokument kupił na rynku z Ammanie za 10 dolarów.

Palestyńczyk usłyszał zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem paszportowym Saint Kitts i Nevis jako autentycznym. Nie przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz nie poddał się dobrowolnej karze. Stwierdził, że dokument jest autentyczny i należy do niego. Wobec cudzoziemca wszczęto także postępowanie administracyjne mające na celu zobowiązanie cudzoziemca do opuszczenia Polski. Dodatkowo za nielegalny pobyt w Polsce Palestyńczyk ukarany został 500 zł mandatem karnym – tłumaczy mjr SG Joanna Konieczniak, Rzecznik Prasowy
Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dwa dni później funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali podróżującego samochodem osobowym 31-letniego Gruzina. Powodem zatrzymania było popełnienie przestępstwa przez cudzoziemca polegającego na posłużeniu się w trakcie kontroli podrobionym na wzór oryginalnego gruzińskim prawem jazdy. Obywatel Gruzji oświadczył, że swój oryginalny dokument zgubił i postanowił stworzyć jego duplikat i nim się posługiwać. Cudzoziemiec za posługiwanie się podrobionym prawem jazdy dobrowolnie poddał się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby.

Użyte w artykule zdjęcia: videofoto24.pl / materiały Straży Granicznej

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz