K U L T U R A

Mobilna aplikacja promuje znanego poznaniaka

Aplikacja mobilna „Poznań Miliana”, to innowacyjny pomysł na prezentację twórczości poznańskiego kompozytora w formie interaktywnej. Skierowana jest przede wszystkim do adeptów muzyki jazzowej, ale też wszystkich amatorów jazzu, którzy dzięki niej będą mogli poznać kompozycje Jerzego Miliana od strony wykonawczej.

Aplikacja zawiera nagrania podkładów muzycznych, które można dowolnie moderować pod względem tempa, natężenia dźwięku, wyboru poszczególnych ścieżek audio. W ten sposób możliwe będzie posłuchanie przykładowo wyłącznie ścieżki puzonu i to dwukrotnie przyspieszonej lub usunięcie z nagrania mniej lubianych instrumentów. Użytkownicy będą mogli zapoznać się również z nutami nagranych utworów oraz z omówieniem podstawowych zagadnień wykonawczych muzyki jazzowej.

Jerzy Milian – wybitny poznański wibrafonista, kompozytor, lider formacji jazzowych, kierownik poznańskiej radiowej 15-stki – legendy polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej XX wieku. Początkowo członek zespołu innego słynnego poznańskiego kompozytora jazzowego – Sekstetu Krzysztofa Komedy – od lat 50. sam zajął się kompozycją. Pomimo licznych sukcesów, nagrań i występów, ta wybitna postać polskiej sceny jazzowej wydaje się wciąż niewystarczająco doceniona i poznana przez słuchaczy.

Projekt jest kontynuacją działań rozpoczętych przez Stowarzyszenie Jazz Poznań w roku 2016, mających na celu przybliżenie twórczości i sylwetki Jerzego Miliana. Wówczas ukazał się album z muzyką kompozytora „Music For Mr. Fortuna”, wydany zarówno w formie tradycyjnej płyty CD jak i w aplikacji mobilnej „Stretch Milian”. Powstała także strona internetowa: www.milian.poznan.pl, która ma zostać w przyszłości poszerzona o cyfrowe archiwum dokumentujące życie i twórczość Jerzego Miliana na tle jego związków z Poznaniem.

W nagraniach wzięli udział artyści związani z poznańskim środowiskiem muzycznym i Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego, m.in. trębacz Maciej Fortuna.

Aplikacja mobilna „Poznań Miliana” zawiera podkłady realizowane przez sekcję rytmiczną (Rhodes piano, bas i perkusja), natomiast ścieżki pozostałych instrumentów: saksofonu, puzonu oraz trąbki, będą do pobrania wraz z ukazującymi się co dwa tygodnie kolejnymi aktualizacjami.

Linki do aplikacji dostępne na stronie: www.milian.poznan.pl Projekt został dofinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia: Stowarzyszenie Jazz Poznań, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz