K U L T U R A

Młodożeniec w Muzeum

Jan Młodożeniec - grafiki wydawnicze  Foto: pigasus-gallery.de

Od soboty 17 października w poznańskim Muzeum Narodowym można zobaczyć pokaz prac Jana Młodożeńca – jednego z wybitniejszych polskich artystów współczesnych – malarza, plakacisty i grafika.

Jan Młodożeniec - Cyrk (szkic do plakatu), 1965, tempera, 42 x 29,8 cm

Zaprezentowanych zostanie niemal 60 obiektów z zakupionej tego lata spuścizny po artyście, liczącej 477 prac. Są to prace powstałe w różnych okresach twórczości, zarówno projekty oraz szkice do plakatów, projekty okładek, ilustracje książkowe i rysunki prasowe jak i malowane temperami kompozycje, w których artysta dał wyraz swojej fascynacji kolorem – mówi Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka muzeum

Poczynając od najwcześniejszych, pochodzących jeszcze z lat 50., aż po te ostatnie, powstałe pod koniec życia – prace te wiodą nas przez kolejne dekady niezwykłej aktywności zawodowej artysty, z której efektami odbiorcy mieli wówczas możliwość obcować na co dzień na ulicy, w prasie, w książkach.

Jan Młodożeniec już na początku swojej drogi twórczej wpisał się w narodziny zjawiska określanego mianem „polskiej szkoły plakatu” i pozostał jednym z najważniejszych jej przedstawicieli. Jego zawodowa aktywność zaowocowała równoległym rozwojem w innych dziedzinach grafiki użytkowej, osiągając z czasem dorobek daleko przekraczający zakres znaczeń przypisywanych temu określeniu.

Był artystą, który w wykonywanych przez siebie pracach na zamówienie – plakatach bądź ilustracjach – zawsze przekazywał o wiele więcej, niż wynikałoby to z ich czysto utylitarnego przeznaczenia. Graficzny kod Młodożeńca spełniał nie tylko funkcję informacyjną, lecz był czystą, niezabarwioną komercją sztuką, która wychodziła „na ulice” i oddziaływała jak poezja, pobudzała wyobraźnię.

Wystawę będzie można oglądać do 16 października.

Użyte w artykule zdjęcia: pigasus-gallery.de, MNP w Poznaniu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz