Miejska działka pod młotek. Co oznacza sprzedaż terenu przy Dąbrowskiego dla miasta, mieszkańców i inwestorów?
W połowie marca Poznań wystawi na sprzedaż miejską nieruchomość o powierzchni 3 362 m², zlokalizowaną u zbiegu ulic Jana Henryka Dąbrowskiego i Zygmunta Żuraszka. Przetarg zaplanowano na 19 marca, cena wywoławcza to 4 mln zł brutto, a wadium wynosi 400 000 zł i trzeba je wpłacić do 12 marca. To krótki termin — i sygnał, że miasto chce szybko przejść do kolejnego etapu rozmów z rynkiem. Nieruchomość jest objęta miejscowym planem “Smochowice – Sianowska – część A” i oznaczona symbolem 1MW/U — co otwiera drogę do zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub realizacji inwestycji usługowych.
Działka leży w północno-zachodniej części Poznania, przy jednej z głównych arterii tej części miasta — ulicy Dąbrowskiego. To cecha podwójnie istotna: z jednej strony zapewnia dobrą komunikację i szybki dojazd do centrum, z drugiej — wymaga uważnego podejścia projektowego, by zagwarantować komfort przyszłym mieszkańcom (izolacja od hałasu, dobre rozwiązania komunikacyjne, parkingi, zielone strefy buforowe).
Wokół przeważają domy jednorodzinne, obiekty handlowe i usługowe, niezagospodarowane tereny oraz ogrody działkowe. Ta mozaika wykorzystania terenu stwarza możliwości tworzenia inwestycji wpisujących się w lokalny kontekst — ale też rodzi pytania o skalę i charakter nowej zabudowy. Czy inwestor postawi na kameralne budynki wielorodzinne z usługami na parterze, czy też zaproponuje większy kompleks mieszkaniowy? Decyzja będzie miała bezpośredni wpływ na sąsiedztwo — zarówno w wymiarze społecznym, jak i przestrzennym.
Szansa dla rynku mieszkaniowego — kto może skorzystać?
Oznaczenie 1MW/U daje szerokie pole manewru: mieszkania wielorodzinne, lokale usługowe, ewentualnie mieszane formy zabudowy. W praktyce nieruchomość może zainteresować kilku typów inwestorów: Z punktu widzenia mieszkańców i miasta ważne jest, by inwestycja nie tylko przyniosła zysk, ale także pozytywnie wpisała się w tkankę miejską: zapewniła dostęp do usług, nie przeciążyła lokalnej infrastruktury i uwzględniła potrzeby komunikacyjne oraz zielone strefy rekreacyjne.









![Glowna rzemioslo mapa [UMP] (6) Foto: UMP Glowna rzemioslo mapa [UMP] (6) Foto: UMP](https://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2026/02/67pwzs-313x168.jpg)






Dodaj komentarz