Aglomeracja

Miał być protest, jest porozumienie

Dosc ofiar mody  Foto: mat. prasowe

Dosc ofiar mody Foto: mat. prasowePamiętacie tragedię sprzed pół roku, gdzie w wyniku zawalenia się budynku azjatyckiej szwalni zginęło ponad 1.100 pracowników? Organizacja Clean Clothes Polska happeningiem w Poznaniu chciała przypomnieć, że również poznaniacy chodzą w ubraniach szytych w azjatyckich zakładach często w niewolniczych warunkach.

Ogólnoeuropejska kampania Godna Płaca dla Wszystkich, której celem jest zmuszenie marek odzieżowych do zapewnienia godnego wynagrodzenia pracownikom fabryk w Azji miała się także odbyć w naszym mieście. Aktywiści chcieli demonstrować przed Starym Browarem od ulicy Kościuszki.

Firmy muszą podjąć kroki, by zapewnić wypłacanie godnej płacy w krajach, w których zlecają produkcję, rządy tych krajów muszą ustanowić płace minimalne na poziomie umożliwiającym ludziom godne życie – mówi Maria Huma z Clean Clothes Campaign – dopóki w całym tym sektorze wykorzystuje się niskie koszty pracy, nie da się powiedzieć, że przemysł odzieżowy przynosi korzyści zatrudnionym w nim pracownikom.

W Bangladeszu, gdzie w przemyśle odzieżowym pracuje około 4.000.000 ludzi, aktualna płaca minimalna wynosi zalewie 28,60 euro miesięcznie. To 11% kwoty, wynoszącej 259,80 euro którą wylicza się jako godną płacę dla tego kraju.

W Bangladeszu szyte jest 20% ubrań największej polskiej firmy odzieżowej LPP, która jest właścicielem marek Reserved, Mohito, Cropp, cy House. Ubrania marki Cropp produkowane były również w Rana Plaza. LPP wciąż odmawia jednak dyskusji o odszkodowaniach dla ofiar katastrofy i nie przystąpiła do Porozumienia na rzecz ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu.

Protest został jednak odwołany. Wczoraj późnym wieczorem Zarząd LPP oświadczył, że spółka przystąpiła do porozumienia na rzecz poprawy warunków pracy i bezpieczeństwa w Bangladeszu – informują organizatorzy protestu w Poznaniu – to olbrzymi SUKCES!!! Udało się!!!

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz