MEDYCYNA – soczewki fakijne w Poznaniu

soczewka fakijna

soczewka fakijnaPoznań jest drugim miastem, w którym jest dostępny nowoczesny zabieg leczenia dużej krótkowzroczności. We wtorek w Klinice Okulistycznej Intermedica po raz pierwszy wszczepiono soczewkę fakijną. Soczewka nowej generacji dostępna jest w Polsce od kilku tygodni (na świecie od kilku miesięcy). Soczewka “zwijalna”, wykonana jest z akrylu o niskim stopniu uwodnienia, dzięki czemu jest miękka, elastyczna oraz stabilna po wszczepieniu do oka. Do tej pory soczewki takie wykorzystywane były tylko w Warszawie. Poznańska Klinika Okulistyczna Intermedica będzie drugą, która taki zabieg wykonuje. Wszczepienie soczewek fakijnych jest skuteczną metodą operacyjną korekcji wysokiej krótkowzroczności głównie wśród osób, które nie kwalifikują się do laserowego zabiegu korekcji wzroku – mówi dr n. med. Jan Grzeszkowiak z Kliniki Okulistycznej Intermedica.

Soczewki fakijne stosuje się do korekcji krótkowzroczności od -6,0 do -16,5 dioptrii. Zdaniem producenta jest to rozwiązanie dla osób aktywnych, którym wysoka krótkowzroczność przeszkadza w codziennym życiu. Są też alternatywą oraz uzupełnieniem dla zabiegu laserowej korekcji wad wzroku. Elastyczna soczewka powinna służyć pacjentowi przez 40-50 lat, natomiast jeśli wymaga tego stan pacjenta, może zostać w każdej chwili w łatwy sposób usunięta. Niestety zabieg wszczepienia soczewek fakijnych nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Właściwie to na polskim rynku te soczewki są już ok dwóch miesięcy i jest tyle chętnych, że trzeba robić rezerwację z dużym wyprzedzeniem.

  • mmie nie zakwalifikowano do soczewek fakijnych w okolaser ponieważ mam za płytkie (nie wiem co bo nie moge rozczytać z karty choroby). Profesor kazał mi sie zgłosic po roku ponieważ mają byc dostępne w polsce nowe soczewki fakijne. Może mówił o tych… Jesli ktoś trafi na to forum i będzie wiedział cos na ten temat to prosze napisac, bede systematycznie tu zaglądała. Dodam jeszcze za korekta laserowa jest u mnie niemożliwa ponieważ mam za cienką rogówke… Pozdrawiam

  • Kurcze szkoda, że taki zabieg nie jest refundowany. Sprawdzałam koszt takiej soczewki to jak dla mnie bardzo dużo. Teraz to o wiele tańszym wyjściem jest zrobić laserową korekcję, tym bardziej, że cały czas pojawiają się promocje i to w tych dobrych klinikach.