Sport

Marcin Oleksy z Warty Poznań z Nagrodą Puskasa od FIFA

Marcin Oleksy nagroda Pukasa  Foto: materiay prasowe / Klauda Berda / Warta Pozna

To się dzieje naprawdę! Amp futbolista Warty Poznań, Marcin Oleksy zdobył Nagrodę Puskasa, którą FIFA przyznaje autorowi najładniejszego gola roku. Reprezentant Polski odebrał trofeum podczas poniedziałkowej gali w Paryżu, a brawo bili mu m.in. obecni na sali Kylian Mbappe i Leo Messi.

To, że zawodnik „Zielonych” pojedzie do stolicy Francji, stało się jasne kilkanaście dni temu. Bramka zdobyta przez Marcina Oleksego znalazła się bowiem w finałowej trójce głosowania kibiców z całego świata. A warto przypomnieć, że nominowane były też gole największych gwiazd współczesnego futbolu, z Kylianem Mbappe na czele. Fani wybrali efektowny strzał „nożycami” Marcina Oleksego z meczu Warty Poznań ze Stalą Rzeszów, a także trafienia Brazylijczyka Richarlisona (pojedynek z Serbią na mundialu w Katarze) i Francuza Dimitria Payeta (dla Olympique Marsylia w starciu z PAOK Saloniki).

O przyznaniu nagrody jednemu z trzech finalistów decydowali eksperci FIFA. Marcin Oleksy odebrał puchar w poniedziałkowy wieczór podczas uroczystej gali The Best FIFA Football Awards w Paryżu. Zawodnik Warty Poznań i reprezentacji Polski w amp futbolu jest pierwszym przedstawicielem piłki nożnej dla osób po amputacjach lub z niedowładem kończyn wyróżnionym w ten sposób.

Miło was widzieć – powiedział Marcin Oleksy na scenie, a trofeum wręczał mu m.in. Alessandro del Piero. – Ciężko mi było nawet pomarzyć o takiej nagrodzie, a dziś odbieram ją za najładniejszą bramkę roku. Dedykuję to trofeum Ewelinie, Tymkowi i Tosi. Dzięki nim wstałem po wypadku, podniosłem się, jestem w tym miejscu i strzelam bramki. Dziękuję całemu środowisku amp futbolistów, bo dzięki wam możemy się spełniać. Dziękuję wam bardzo!

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej ustanowiła Nagrodę Puskasa w 2009 roku, dla upamiętnienia byłego, znakomitego reprezentanta Węgier i piłkarza Honvedu Budapeszt oraz Realu Madryt, Ferenca Puskasa, którego kariera przypadła na lata 40., 50. i 60. XX wieku. Trofeum jest przyznawane autorom lub autorkom najładniejszej bramki zdobytej na boiskach piłkarskich w danym roku kalendarzowym. W poprzednich latach nagrodę odbierali m.in. Christiano Ronaldo, Neymar, Zlatan Ibrahimović, Olivier Giroud czy Mohamed Salah.

Niesamowitego gola Oleksego można obejrzeć na Youtube FIFA.

Użyte w artykule zdjęcia: materiay prasowe / Klauda Berda / Warta Pozna

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz