Aglomeracja

Maraton pisania listów

Maraton pisania listów  Foto: Piotr Rychter

Co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka odbywa się Maraton pisania Listów. Wydarzenie to trwa od południa w Ośrodku Teatralnym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza „Maski” przy Alei Niepodległości 26. Zakończenie maratonu przewidziane jest na niedzielę 12.12.2010 r. godzinę 12:00.

Amnesty International jest międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw ludzkich poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom. Ruch stał się laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 1977 roku za “wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na całym świecie”. Amnesty International jest organizacją niezależną od wszelkich rządów, ideologii politycznych, religii czy ekonomicznych grup interesu.

Polskie stowarzyszenie Amnesty International zostało założone w 1989 roku, zaś jego największym osiągnięciem jako sekcji krajowej jest spopularyzowanie na całym świecie idei Maratonu Pisania Listów. Wtedy przez 24 godziny wolontariusze i goście piszą ręcznie listy w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane, domagając się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka. Przeciwstawiając się niesprawiedliwości.

Jednym z tegorocznych bohaterów Maratonu Pisania Listów będzie ksiądz katolicki, ojciec Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku. Poświęcił on swoje życie tworzeniu bezpiecznego miejsca dla migrantów, z dala od gangów, które próbują ich wykorzystywać; za co doczekał się jedynie nienawiści i przemocy od miejscowych gangów i współpracujących z nimi władz. Celem Maratonu jest wysyłanie apeli do rządu Meksyku o zapewnienie kapłanowi bezpieczeństwa, gdyż jego życie w ojczystym kraju jest zagrożone.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz