K U L T U R A

Mapa murali, graffiti, neonów i typografii po raz trzeci

Mapa murali, graffiti, neonów i typografii  Foto: materiały prasowe

68 punktów z muralami i graffiti, 17 działających reklam neonowych oraz 9 starych szyldów i napisów reklamowych. Tak w skrócie można podsumować 3. edycję mapy “Z bliska / Z daleka”. Polsko-angielski przewodnik po poznańskim street-arcie to aż 94 powody, by wyjść z domu i odkryć zupełnie nowe oblicze miasta. Premiera mapy odbędzie się w najbliższą sobotę.

To jedna z ciekawszych map Poznania. Nieoczywista, pełna historii, oddająca klimat naszego miasta. Odkrywa przed nami nowe miejsca, uruchamia wyobraźnię, ale też kataloguje sztukę uliczną Poznania – mówi Paweł Głogowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Ulepsz Poznań

Mapa-przewodnik „Z bliska / Z daleka” to nadal jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, w ramach której zebrane i opisane zostały murale, graffiti, neony i typografia Poznania. Do tej pory ukazały się dwie edycje mapy (w 2016 i 2018 roku), które cieszyły się ogromną popularnością – zarówno wśród poznaniaków jak i turystów. Przewodnik to propozycja dla zwolenników alternatywnego zwiedzania miasta – z dala od utartych szlaków turystycznych, bez biletów wstępu czy kolejek.

Warto podążyć ścieżkami mapy, odkrywać no nowo zacierające się ślady wielokulturowej przeszłości. Może tym samym powstrzymamy wymazywanie z pamięci, zatrzymamy piękno znikającego starego miasta – dodaje Maciej Krajewski vel Łazęga poznański

Mapa powstała dzięki zaangażowaniu i wsparciu kilkuset osób, kilkunastu ambasadorów (m.in. Joanny Pańczak, Krzysztofa “Grabaża” Grabowskiego, Jana Mazurczaka, Noriaki), którzy zdecydowali się wesprzeć projekt w ramach zbiórki crowdfundingowej “Wydaj z nami mapę murali, graffiti, neonów i typografii “Z bliska / Z daleka”.

Bezpłatna mapa dostępna będzie od 31 sierpnia (sobota) w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. F. Ratajczaka 44), w kolejnych dniach pojawi się również w wybranych ośrodkach kultury, kinach, galeriach. Równolegle z papierową wersją mapy udostępniona zostanie również internetowa wersja przewodnika oparta o mapy google.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz