K U L T U R A

MALTA Festival już po raz 21

malta festival 2011  Foto: malta festival 2011

malta festival 2011 Foto: malta festival 2011Podczas Malty cały Poznań zaczyna żyć innym rytmem i to się na szczęście nie zmienia od wielu lat. Zmienia się natomiast sama impreza, która jest coraz większa, coraz bardziej “poukładana” i… biletowana. Cały czas jednak zachwyca i potrafi zaskoczyć. Przed nami 6 dni festiwalowego święta!

Przez niemal tydzień  w salach koncertowych, placach, ulicach, dziedzińcach odbywać się będą spektakle teatralne, taneczne, widowiska plenerowe i koncerty. Odbywać się będą również pokazy filmowe i spotkania z artystami.  W całym mieście zobaczyć będzie można występy ponad 40 zespołów. Uczestniczyć będzie można w ponad 90 festiwalowych wydarzeniach.

Jedną z ciekawych (i darmowych!!!) propozycji jest prezentowany po raz pierwszy „słuchawkowy” program dzienny SILENT MALTA! W Parku Mickiewicza lub w klubie festiwalowym w Pasażu Kultury na Starym Rynku będzie można na wypożyczonych słuchawkach śledzić losy bohaterów napisanej specjalnie na maltafestival radiowej i teatralnej opowieści kryminalnej Jerzego Sosnowskiego, posłuchać wybranych specjalnie na tę okazję słuchowisk teatru Polskiego Radia lub autorskiego kanału muzycznego Agnieszki Szydłowskiej. Leżaki i słuchawki czekać będą na was od 12:00 do 15:00.

Zachęcamy także do obejrzenia filmów, specjalnie dobranych pod kątem tegorocznego idiomu: Wykluczonych. Będą one prezentowane na Dziedzińcu Szkoły Baletowej. W programie m.in. twórczość Gisèle Vienne i Kornéla Mundruczó. Dwa z pokazywanych filmów tłumaczone będą na język migowy: Mark z parku w reż. Baktasha Abtina oraz Stroszek w reż. Wernera Herzoga. Ten ostatni zostanie pokazany wraz z audiodeskrypcją, przeznaczoną dla osób niewidomych.

Stali bywalcy Festiwalu lubiący muzykę wiedzą, że znajdą ją wieczorami w Klubie Festiwalowym. W tym roku będzie się można bawić przy zespołach z Islandii: Hjaltalín oraz Bloodgroup, Danii: Kiss Kiss Kiss, Australii: Architecture in Helsinki, oraz poznańskim Hellow Dog, oraz Snowman.

Festiwal Malta to jednak przede wszystkim spektakle teatralne. Od ubiegłego roku centralne miejsce w programie Festiwalu zajmują wydarzenia prezentowane w ramach idiomu. Rok temu tematem przewodnim był teatr flamandzki, w obecnym – wykluczenie. Projekty stanowiące zrąb tegorocznego Idiomu to artystyczne emanacje problemu wykluczenia, rozumianego jako stan istnienia, w którym może znaleźć się każdy z nas – mówią organizatorzy Festiwalu. Dodają również, że o tym, jak do tematu wykluczenia odnoszą się wielcy i uznani, a jak, jedni z najciekawszych młodych twórców teatru europejskiego, przekonamy się oglądając najnowsze spektakle:

Jana Fabre’a/TROUBLEYN – Prometheus Landscape II, Compagnia Pippo Delbono – After the Battle oraz przedstawienia Gisele Vienne – I Apologize i Jerk Kornéla Mundruczó – It Is Hard to Be a God. Wszyscy ci twórcy są artystami totalnymi łamiącymi konwencje, przekraczającymi podziały, łączącymi różne dziedziny sztuki.

Najwięcej osób zobaczy chyba koncerty tegorocznych gwiazd muzycznych maltafestivalu którymi są Manu Chao (5.07), Fleet Foxes i Portishead (6.07). Wszystkie te zespoły zagrają na scenie nad jeziorem Malta. Warto będzie nad jezioro Malta przyjechać rowerem, bądź komunikacją miejską. Na miejscu swój rower będzie można zostawić na strzeżonym, bezpłatnym parkingu. Zostawiając swój jednoślad wystarczy tylko pokazać bilet na koncert.

Rower będzie chyba najtańszym i najwygodniejszym środkiem komunikacji między poszczególnymi wydarzeniami Festiwalu. Mając bilet na jedną z maltańskich imprez będzie można wypożyczyć rowery z firmy Malta Bike na dwie godziny. Przez cały czas trwania festiwalu, a więc od 4 do 9 lipca firma uruchomi specjalnie dodatkowe lokalizacje wypożyczalni: na Starym Rynku (12:00 – 22:00), przy MTP od strony ul. Śniadeckich (4-5.07 od 17:30 do 22:00, 6-7.07 od 19:00 d0 22:00, 8-9.07 od 20:00 d0 22:00), przy Auli Artis (4-5.07 oraz 8-9.07 od 18:00 do 21:30) oraz nad Jeziorem Malta (5 i 6.07 do godziny 24:00).

Zobacz co dzieje się w ramach Festiwalu:

TO JUŻ NIESTETY OSTATNI DZIEŃ – dzień szósty – sobota – kliknij tutaj

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz