K U L T U R A

Majówka na Bernardynach – w najbliższą niedzielę!

Bernardyny  Foto: Tomasz Dworek

Będą warsztaty ogrodnicze, rzemieślnicze i loteria kwiatowa, występy staromiejskich artystów, a także rodzinne atrakcje dla dzieci i dorosłych. To pierwsze wydarzenie rozpoczynające proces rewitalizacji Rynku Bernardyńskiego. Lokalni aktywiści i Urząd Miasta w najbliższą niedzielę o 12:00 zapraszają także do wspólnego sadzenia roślin i kwiatów!

Proces rewitalizacji Garbar jest działaniem długofalowym. Konieczna jest przede wszystkim współpraca lokalnej społeczności, wsłuchiwanie się w oczekiwania mieszkańców i nacisk na władze miasta, by podejmowały niezbędne działania. W niedzielę 22 maja lokalni aktywiści i Urząd Miasta zapraszają na Majówkę na Bernardynach.

Zmienia się koncepcja rynku, na którym jest coraz mniej handlowców, a oczekiwania mieszkańców związane są z zielenią i strefami wypoczynku. W ciągu ostatnich tygodni zmieniło się ustawienie straganów, w nowych donicach zostaną posadzone drzewa, a podczas festynu dodatkową niską zieleń uzupełnią mieszkańcy Fyrtla Garbary

Specjalnie dla dzieci wystąpi Teatr Fuzja, będzie muzyka do tańca w wykonaniu Kapeli Odloty, a także prezentacje placówek oświatowych oraz lokalnych artystów. Organizatorzy zaplanowali także warsztaty ogrodnicze i loterię kwiatową – informuje Katarzyna Hełpa – Liszkowska z Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska.

Poznańskie rynki przeżywają swój kryzys, ale jest szansa na ożywienie potrzebnej targowej przestrzeni. Już kilka lat temu w badaniach prof. Rafała Drozdowskiego wskazano pojawiające się obecnie problemy, ale też receptę na poprawę sytuacji. Działania powinny być nastawione na urozmaicenie funkcji handlowej, organizację tematycznych, cyklicznych wydarzeń jak pchli targ czy kiermasze rowerów, produktów ekologicznych, sezonowych warzyw. To także przestrzeń na rekreacje, ale potrzeba zieleni i dobrze zaprojektowanych ławek.

Oczywiście najważniejsze jest zadbanie o podstawową funkcję targowiska i stworzenie kupcom i klientom jak najlepszych warunków do pracy i robienia zakupów. To tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca – mówi Lidia Koralewska, staromiejska radna. Ale sytuacja w handlu się zmienia i trzeba tę przestrzeń wzbogacić też o inne funkcje, które także przyciągną tu mieszkańców i potencjalnych klientów.

Zmiany na Bernardynach traktujemy jako wstęp do zaawansowanych działań, mamy nadzieję, że w bliskiej przyszłości donice zastąpią drzew w ziemi, wyremontowana zostanie nawierzchnia. Ale też prowadzimy rozmowy m.in., ze spółką Targowiska na rzecz zintensyfikowania działań – mówi Marcin Muth z Koalicji Fyrtel Garbary.

Koalicja Fyrtel Garbary to oddolna społeczna inicjatywa mieszkańców i przedsiębiorców, których celem jest wspólne działania na rzecz poprawy jakości życia i budowa dobrosąsiedzkich relacji.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz