K U L T U R A Stare Miasto

Magiczny świat fotografii Dana Holdswortha

Dan Holdsworth  Foto: Maciej Kaczyński

Wczoraj w Galerii Fotografii pf odbył się wernisaż wystawy fotografii Dana Holdswortha „Blackout”. To premierowy pokaz prac tego uznanego brytyjskiego fotografa w Polsce.

Na serię „Blackout” składają się wielkoformatowe pejzaże ukazujące wulkaniczny krajobraz Islandii w negatywie. Wybór negatywu, jako ostatecznej konwencji przedstawienia, nie jest tutaj przypadkowy. Odwrócenie tonalne obrazu wzmacnia symbolikę fotografii, pozwalając na odrealnienie przedstawionego widoku. Dzięki konwencji negatywu wykonane za dnia fotografie przypominają nocne sceny, a w niektórych przypadkach nietypowe światło upodabnia widoki ze zdjęć Holdswortha do księżycowych krajobrazów. Ponadto powiększenie negatywu fotograficznego do sporych rozmiarów umożliwia zwrócenie uwagi na technologiczny aspekt medium fotografii i wydobycie ukrytych, bliskich magii walorów tradycyjnego procesu fotograficznego. Dzięki temu seria „Blackout” zdaje się oscylować pomiędzy realnym a magicznym, rzeczywistym i fantastycznym, a wyludnione fotografie epatują ogromnym ładunkiem emocji.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy z British Council.
Czynna do 10 kwietnia,  bilety: 2, 3 zł
Wernisaż: 7 marca 2011.

Dan Holdsworth (1974) należy do najbardziej cenionych i rozpoznawalnych fotografów brytyjskich młodego pokolenia. Jego fotografie prezentowane były podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wiele z nich znajduje się w znanych kolekcjach (m.in. Tate Gallery, Victoria & Albert Museum, kolekcja Saatchi w Lodnynie czy Centrum Pompidou w Paryżu). Fotograf stale współpracuje z Patrizia Low Gallery.

Zdjęcia z wernisażu: Maciej Kaczyński, CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz