K U L T U R A Ostrów Tumski POZnań Stare Miasto

Magiczny Multimedialny Ostrów Tumski

Mieszko I  Foto: facebook - www.trakt.poznan.pl

Od wczoraj na Ostrowie Tumskim można zobaczyć wyjątkową wystawę oraz wziąć udział w tak bardzo lubianej przez poznaniaków grze terenowej.

Mieszko I Foto: facebook - www.trakt.poznan.plZapraszamy do spotkania z historią na Ostrowie Tumskim. Na placu przed poznańską katedrą stanęła wyjątkowa ekspozycja prezentująca bogactwo symboliki tumskiej wyspy – kolebki polskiej państwowości. Idea przestrzenna wystawy nawiązuje do nurtu rzecznego. Jako „nurt dziejów” przedstawione zostaną związki historii i kultury lokalnej z europejską. Ekspozycja łączyć będzie tradycję z nowoczesnością, poprzez mariaż treści i jej nośników.

Z jednej strony na wystawie dyżurować będą wolontariusze – osoby pomocne w oprowadzeniu po ekspozycji. Z drugiej – na Ostrowie Tumskim powstanie strefa bezpłatnego dostępu do Internetu, co umożliwi użycie systemu QR Kodów.

Treść opracowano w języku polskim i angielskim. Walorem ekspozycji będzie również część stworzona z myślą o rodzinach z dziećmi. Puzzlowa układanka pozwoli poznać średniowieczną historię grodu, jego mieszkańców i tradycje. Po wysiłku intelektualnym każdy mógł będzie spróbować sił w grach – w bierki i kości. To jeszcze nie wszystkie atrakcje, które czekają na gości ekspozycji „EXPERI-TUM. Ostrów Tumski.

15 czerwca o 23:00 przy moście Jordana będziemy mogli zobaczyć multimedialne widowisko plenerowe „Luminaria. Tuż po zmroku, w naturalnej scenerii rzeki i katedralnej wyspy ożyją motywy zaklęte w witrażowych obrazach. Powrócą Mieszko z Dobrawą, biskupi: Jordan i Lubrański, a także hrabia Raczyński, ich wizjonerska wyobraźnia i barwne biografie stały się kanwą multimedialnych narracji.

Do 1 lipca, codziennie w godzinach 12-16:30 będzie można wziąć udział w grze terenowej.

Należy przejść Traktem Królewsko-Cesarskim od pl. Wolności poprzez Stary Rynek na Ostrów Tumski, odwiedzić kolejnych 6 punktów na trasie i rozwiązać zadania. Za ich prawidłowe wykonanie otrzymuje się pieczęcie. Zebranie całej kolekcję na karcie upoważnia do wzięcia udziału losowaniu nagród. Organizatorem spotkań z historią na Ostrowie Tumskim jest Trakt Królewsko Cesarski.

Więcej informacji na stronie: http://www.trakt.poznan.pl/

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz