LOMBARD NA STADIONIE

LOMBARD od lewej Michał Kwapisz, Grzegorz Stróżniak, Marta Cugier, Mirosław Kamiński, Daniel Patalas  Foto: Rafał Jerzak / Marek Domagała

Podczas ostatnich “dni otwartych” na Stadionie Miejskim przed jego oficjalnym otwarciem, odbyła się premiera teledysku grupy LOMBARD do utworu Football Fans. O tym utworze, teledysku, solidarności  i sporcie rozmawialiśmy z Martą Cugier i Grzegorzem Stróżniakiem z Lombardu.

LOMBARD od lewej Michał Kwapisz, Grzegorz Stróżniak, Marta Cugier, Mirosław Kamiński, Daniel Patalas Foto: Rafał Jerzak / Marek Domagała

Marta Cugier: Utwór Football Fans powstał w 2008 roku pod namową niepełnosprawnych kibiców piłki nożnej. W utworze chodziło nam o promowanie idei równości i jedności wszystkich kibiców na stadionach, bez podziałów i bez walk, by każdy bezpiecznie mógł cieszyć się tym wspaniałym widowiskiem. To była odpowiedź na ogromną radość i nas i naszych przyjaciół na wiadomość, że w Poznaniu odbędzie się Euro 2012, co daje nam nie tylko możliwość podziwiania jak wspaniale zmienia się nasz poznański stadion ale i nasze rodzinne miasto.

Grzegorz Stróżniak: Zespół Lombard przez ostatnie 2 lata stał się nieoficjalnym ambasadorem Euro 2012 w Poznaniu, wykonując utwór na swoich corocznych koncertach, zapraszając publiczność do Poznania na Europejskie Święto Piłki Nożnej. I choć utwór nie był nigdy promowany w mediach, publiczność przyjmowała Go gorąco i wraz Lombardem kilkutysięczny tłum śpiewał „We are football fans”. Czy w Sosnowcu czy w Warszawie czy Szczecinie kibice różnych drużyn wyciągali swoje szaliki i śpiewali razem z nami.

Marta Cugier: Idea jedności pod flagami bez względu na sympatie piłkarskich kibiców, którą niesie ze sobą ten międzynarodowy utwór jest bardzo cenna. Czas zmyć z kibiców niepozytywny wizerunek i zachęcić ludzi by wybrali się na stadion wraz ze swoimi dziećmi, wnukami. Taką właśnie idee chcielibyśmy przekazać w teledysku do utworu.

Grzegorz Stróżniak: Jesteśmy dumni z naszego stadionu z naszego miasta a ten utwór daje kolejna możliwość by się pochwalić tym, że Poznań jest najlepiej przygotowany na Euro 2012.

lepszyPOZNAN.pl: każda duża impreza sportowa ma swój przebój – czy ten teledysk i ten utwór mógłby zostać takim “hymnem” Euro 2012?

Grzegorz Stróżniak: Myślę, że jeśli stanie się hymnem naszego miasta to w zupełności wystarczy. Chcielibyśmy by pierwszymi, którzy zaśpiewają na stadionie byli poznaniacy dlatego zapraszamy wszystkich 1 września na godzinę 16:00 na Stadion Miejski w Poznaniu!

Marta Cugier: Zawsze chcieliśmy coś zrobić dla mieszkańców miasta w którym się urodziliśmy, w którym żyjemy. W teledysku wzięły udział nasze Rodziny, dzieci, przyjaciele, fani, było wesoło, kolorowo i sportowo. Są w nim najpiękniejsze miejsca Poznania, Rynek, stadion… To efekt miesiąca intensywnej pracy naszej poznańskiej wspaniałej ekipy muzycznej i filmowej. Marek Domagała i Rafał Jerzak nakręcili cudowny clip a Mirek Wdowczyk wykręcili wspaniały dźwięk. Aranżacja Orkiestrowa Jasia Zeylanda powala na kolana.

[wp-jw-player src=”http://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2010/09/Lombard_Football_Fans.flv” width=”400″ height=”200″]

LOMBARD – “Football Fans”
(muzyka: Grzegorz Stróżniak; słowa: Marta Cugier; śpiew: Marta Cugier, Grzegorz Stróżniak; instrumenty klawiszowe: Grzegorz stróżniak;gitara: Daniel Patalas; bas: Michał Kwapisz; perkusja: Mirek Kamiński)

lepszyPOZNAN.pl: kibicujecie którejś drużynie?

Grzegorz Stróżniak: Jesteśmy kibicami piłki nożnej. Jak w piosence: nie ważne jest kto wygra ważne jest widowisko sportowe… ale patriotyzm lokalny w nas jest. Lech i Warta – najważniejsze, że z Poznania!

Marta Cugier: W teledysku nie zabraknie akcentów patriotycznych. Zaprosiliśmy do wzięcia udziału w klipie chłopaków z drużyny piłkarskiej Zespołu Szkół Sportowych nr 2 „Poznańska 13”.

lepszyPOZNAN.pl: dzisiaj na stadionie zobaczymy Wasz teledysk – czy jest szansa, czy chcielibyście wystąpić tutaj również na żywo? czy stadion miejski w poznaniu jest dobrym miejscem na koncerty?

Marta Cugier: Stadion jest wspaniały, spędziliśmy na murawie cały dzień zdjęciowy, nie ma co, robi wrażenie… i jest odpowiednim miejscem na koncerty. Na całym świecie odbywają się koncerty na stadionach.

Grzegorz Stróżniak: Imponujące miejsce. Marzenie takie mamy a nasze marzenia się spełniają, wiec i to mamy nadzieję też. Tylko, żeby poznaniacy kochali tak bardzo poznański zespół Lombard, jak poznańskiego Lecha to może i miałoby to sens. I Marta i Ja urodziliśmy się w Poznaniu i nie wyobrażamy sobie przeprowadzić się np. do Warszawy czy Krakowa…

lepszyPOZNAN.pl: zmieniając trochę temat i odbiegając od stadionu: ostatnio jest o Was jakby głośniej – zwłaszcza w mediach ogólnopolskich, jest też wrażenie, że częściej koncertujecie – czy to tylko wrażenie?

Grzegorz Stróżniak: My od 11 lat bardzo dużo koncertujemy. Rocznie dajemy około 60 koncertów. W tym roku jest może trochę głośniej o naszych koncertach bo uczestniczymy jako Współorganizator i Artystycznie w trasie z okazji XXX LAT NSZZ SOLIDARNOŚĆ z projektem multimedialnym „W hołdzie Solidarności – drogi do wolności”.

lepszyPOZNAN.pl: ten projekt to sporo koncertów, dużo emocji – czym dla Was jest Solidarność?

Marta Cugier: Solidarność to duma. Jesteśmy dumni z tego, że w Polsce powstała Solidarność, która zmieniła bieg historii Polski i Świata. To też wdzięczność, za to, że dzięki Solidarności żyjemy w wolnym kraju i możemy żyć i tworzyć bez granic. Solidarność to przyjaźń. Od wielu lat poznajemy bohaterów Solidarności tych z pierwszych stron gazet i tych zapomnianych z którymi łączy nas ta nierozerwalna więź.

Więcej 0 drzwiach otwartych na Stadionie przeczytasz TUTAJ.

Oto zdjęcia dokumentujące powstawanie teledysku (kliknij by powiększyć)

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz