POZnań

Lodowe rzeźby przy Arenie

Poznań Ice Festival 2019 - Poznań 8.12.2019 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Poznań Ice Festival 2019 - Poznań 8.12.2019 r.

W weekend stolica Wielkopolski znów stanie się polem zmagań rzeźbiarzy w lodzie – wszystko w ramach Poznań Ice Festival. W tym roku rywalizację zawodników i stworzone przez nich lodowe arcydzieła będzie można oglądać na Łazarzu – w sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej Arena, gdzie w piątek ruszy kolejna odsłona Betlejem Poznańskiego – z jarmarkiem bożonarodzeniowym oraz atrakcjami dla dzieci i dorosłych. 

Po roku przerwy powraca Poznań Ice Festival. Imprezę zaplanowano na najbliższy weekend 10-12 grudnia. Udział w zawodach weźmie 24 uczestników z 11 krajów. Oprócz rzeźbiarzy z Polski, w szranki staną zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Czech, Ukrainy, Iraku, Meksyku, Filipin, Hiszpanii, Niemiec i Holandii. 

Tym razem wydarzenie potrwa aż 3 dni. W piątek odbędzie się konkurs małej rzeźby. Uczestnicy zawodów otrzymają bryłę lodu i 3 godziny, aby pokazać swój kraj. Zabawa rozpocznie się o godz. 16 i potrwa do 19. Na sobotę zaplanowano najbardziej widowiskową konkurencję festiwalu – Speed Ice Carving. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze będą mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru (każdy w identycznej bryle lodu). Wygra zawodnik, który zrobi to najwierniej. Zmagania uczestników “na czas” można będzie oglądać w godz. 12-18. Na niedzielę zaplanowano natomiast konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i osiem godzin na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat. Zmagania rozpoczną się o godz. 9 i potrwają do 17. O godz. 18 na scenie nastąpi ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród. 

Ostatniego dnia festiwalu dłuto do ręki wezmą też najmłodsi. W godz. 11-15 będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w lodzie dla dzieci. Podczas niedzielnego konkursu na swojego faworyta będą mogli zagłosować wszyscy chętni. Wystarczy, że wyślą SMS-a z numerem zawodników oraz jednozdaniowym uzasadnieniem wyboru określonej rzeźby. Autorzy najbardziej kreatywnego i oryginalnego wyjaśnienia otrzymają nagrody. Więcej informacji będzie można uzyskać na miejscu, w dniu konkursu. 

W tym roku wszystkie atrakcje w ramach Poznań Ice Festival czekają wyjątkowo na Łazarzu – w sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej Arena. To właśnie tam (z obu stron wejścia głównego) po zakończeniu konkursów staną lodowe figury.

Zawody rzeźbienia w lodzie to nie jedyna niespodzianka, jaka czeka na poznaniaków i turystów w nowej lokalizacji. 10 grudnia koło Areny wystartuje kolejna odsłona Betlejem Poznańskiego. Niewątpliwie atrakcją będzie tam świąteczny jarmark z bogatą ofertą gastronomiczną i prezentową. Będzie można zrobić zakupy w 33 domkach handlowych. Do tego dochodzi 6 stoisk oraz 5 food trucków. Kiermasz potrwa do 19 grudnia. W weekendy dodatkowo na chętnych czekają świąteczne warsztaty i animacje dla dzieci. 

Sąsiedztwo hali Arena to już trzecia lokalizacja Betlejem Poznańskiego. Cały czas odwiedzać można także jarmarki bożonarodzeniowe na rynku Łazarskim i placu Wolności. Tam również zadbano o dobrą zabawę i ofertę kulturalną.

W piątek rozpocznie się także Świąteczny Bazar przy ul. Wyspiańskiego, w sąsiedztwie City Parku. Będzie można tam spotkać wystawców z ofertą gastronomiczną i prezentową. Nie zabraknie też innych atrakcji – w programie znalazły się m.in. warsztaty dekorowania pierników, wspólne kolędowanie i czytanie bajek oraz wiele innych niespodzianek. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na cel charytatywny.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz