POZnań

Lodowe rzeźby na Starym Rynku

Speed Ice Carving - Poznań 08.12.2012 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Lodowe rzeźby już jedenasty raz zdobić będą poznański Stary Rynek. Dziś rozpoczyna się Stihl Poznań Ice Festiwal, który zakończy się w niedzielę. W tegorocznej edycji weźmie udział 12 międzynarodowych zespołów, które do swojej dyspozycji będą mieli 20 ton lodu.

Festiwal rzeźby lodowej przyciąga na Stary Rynek wuchtę wiary. Zapewne będzie tak i tym razem. Oby tylko pogoda nie popsuła planów rzeźbiarzom. Największym zagrożeniem dla wykonanych przez nich lodowych arcydzieł nie jest temperatura, a deszcz.

Stihl Poznań Ice Festiwal rozpocznie się oficjalnie na Starym Rynku już w piątek (9.12) o godzinie 17:00. Dodatkową atrakcją będzie koncert Reni Jusis.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej będziemy mogli podziwiać kunszt artystów i mistrzów Świata w rzeźbie lodowej, którzy do Poznania przyjechali między innymi z Francji, Litwy, Węgier, Kanady, Szwecji, czy Malezji. Nie zabraknie też oczywiście reprezentantów Polski.

Pierwszego dnia, a więc w sobotę (10.12) odbędzie się konkurencja Speed Ice Carving. To indywidualna i najbardziej dynamiczna część Festiwalu. Rzeźbiarze będą mieli tylko kilkadziesiąt minut, by wykonać rzeźbę według wylosowanego konkursowego wzoru. Każdy z rywali będzie miał do swojej dyspozycji identyczną bryłę lodu i taki sam czas. Ponieważ ważną rolę odgrywa czas, w poprzednich edycjach konkurencji tej towarzyszyły niesamowite emocje. Zdarzało się, że pośpiech prowadził do pęknięć brył lodu, odrywały się pewne elementy niemal gotowej rzeźby i rozpoczynał się dramatyczny wyścig z czasem. Wygrywa ten, który najlepiej odtworzy wzór. Każda powstała w ten sposób mała rzeźba będzie ozdobą Starego Rynku.

Konkurs główny odbędzie się tradycyjnie w niedzielę (11.12). Tego dnia 12 dwuosobowych zespołów przez niemal cały dzień tworzyć będą wielki, wzbudzające podziw lodowe rzeźby. Swoja pracę rozpoczną już przed południem. Wczesnym popołudniem rzeźby powinny nabierać już wyraźnych kształtów.

Całość zakończy się ogłoszeniem zwycięzców i pokazem laserowo-multimedialnym, które zaplanowano na godzinę 18:30.

VII Festiwal Rzeźby Lodowej

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, Ewelina Gutowska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz