K U L T U R A

Lipiec w Kaponierze Kolejowej

Kaponiera Kolejowa po remoncie  Foto: UMP

Wyjątkowe podziemia Kaponiery Kolejowej zostały udostępnione w miesiącach letnich dla zwiedzających. W wybrane soboty i niedziele każdy chętny może zapoznać się z tym wyjątkowym obiektem pod opieką przewodnika, a także wziąć udział m.in. w różnorodnych warsztatach czy odkryć Tajemnicę Kaponiery, która zmieni się w niezwykły pokój zagadek.

Kaponiera Kolejowa to przez lata zapomniany (a przy tym jedyny w swoim rodzaju) obiekt forteczny, który zyskał nowe oblicze po przebudowie ronda komunikacyjnego, które od niego przejęło swoją nazwę. W lipcu wnętrza Kaponiery Kolejowej dostępne będą w dniach 17-18.07 oraz 24-25.07. Aby skorzystać z propozycji wystarczy na przystanku PST pod rondem odnaleźć półkoliste foyer. W głębi znajduje się wejście do podziemi.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne. W przypadku większości propozycji ilość miejsc jest ograniczona i wymaga wcześniejszej rezerwacji na stronie www.kaponierakolejowa.pl

Program na lipiec

Warsztaty tworzenia gier planszowych dla dzieci i młodzieży – sobota, 17 lipca

Popularność gier planszowych nie mija. Można powiedzieć nawet, że zdecydowanie (dzięki pandemii) rośnie.

Wszystkich sympatyków gier planszowych – dzieci i młodzież – pragnących wcielić się w ich twórców zapraszamy na warsztaty tworzenia gier planszowych na których każdy spróbuje wykreować własną grę.

Uczestnicy poznają zasady jakimi należy kierować się przy stworzeniu gry. Pod opieką specjalistów opiszą fabuły, opracują poszczególne elementy i wykonają makiety swoich gier. Hasłem przewodnim warsztatów, które będzie inspiracją dla powstających gier będzie słowo Twierdza, wszak Kaponiera Kolejowa jest jednym z pól na planszy o nazwie Twierdza Poznań

Warsztaty plastyczno-techniczne: budujemy makietę okolic Kaponiery w XIX w. – sobota 17 lipca i niedziela 18 lipca

Jak wyglądała Kaponiera Kolejowa w czasach gdy nie otaczały jak tony betonowej konstrukcji?

Do współpracy zaprosiliśmy Mariusza Wojciechowskiego – znawcę fortyfikacji poligonalnych, współautora monografii Twierdzy Poznań, którego projekt będziemy realizować. Wszystkich chętnych do tworzenia makiety (niezależnie od wieku) lub choćby podglądania jak powstaje zapraszamy do Kaponiery Kolejowej na trzy kolejne spotkania. Czyli pod Rondem Kaponiera, w Kaponierze Kolejowej robimy Kaponierę. Już chyba bardziej nie można

Warsztaty folkowe – niedziela 25 lipca

Warsztat pieśni do tańca z akompaniamentem poprowadzi Maria Magdalena Michalska, specjalizująca się w śpiewie tradycyjnym, która zaprasza do udziału tymi słowami:

Zapraszam Cię na warsztat, który dedykowany jest zarówno dla stałych bywalców tradycyjnych potańcówek, jak i osób nie mających wcześniej kontaktów z muzyką ludową lub z grą na instrumentach. Po naszym spotkaniu poznasz lub wzbogacisz swój repertuar o teksty i melodie, które można usłyszeć na poznańskich imprezach tanecznych z muzyką ludową. Doświadczysz też ile radości daje swobodne śpiewanie i jak integruje ludzi. Ponadto będziemy uczyć się prostego akompaniamentu na bębenku obręczowym i basach.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz