POZnań

Łazienki Rzeczne odzyskują świetność

Rewitalizacja Łazienek Rzecznych  Foto: materiały prasowe / UMP

Zabytkowy budynek Łazienek Rzecznych odzyskał dawny blask – jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku. Obecnie w jego wnętrzu trwają ostatnie prace wykończeniowe, już niedługo pojawią się tam biura i restauracja.

Dzięki modernizacji budynek odzyskał przedwojenną formę i kolorystykę.

Mimo bardzo szeroko zakrojonych prac udało się zachować wiele oryginalnych elementów budynku – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – W dobrym stanie ocalała część podłóg, klatka schodowa, udało się także odkryć i przywrócić oryginalny, ciemnozielony kolor stolarki okiennej. Łazienki Rzeczne to budynek o bardzo ciekawej historii – cieszę się, że podczas modernizacji udało się zachować o niej pamięć.

Główny, murowany budynek Łazienek został zbudowany na planie kwadratu, od zachodu zakończony jest czterokolumnowym portykiem. Od strony zachodniej prowadzą do niego szerokie schody, a od wschodu znajduje się duży, prostokątny taras. Do środkowego, murowanego budynku dostawiono dwa wąskie skrzydła boczne. Jeszcze w tym roku zmodernizowany kompleks zostanie oddany do użytku. W środkowej części budynku działać będzie całoroczna restauracja, w skrzydłach zaprojektowano przestrzeń biurową dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

Po modernizacji Łazienki są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – poszczególne kondygnacje połączone są nową windą zlokalizowaną w środkowej części budynku. Inwestycja idealnie wpisuje się też w program rewitalizacyjny “Na rzecz Warty”, który ma przywrócić rzekę miastu i jego mieszkańcom.

Koszt zagospodarowania i rewaloryzacji Łazienek Rzecznych to 12,9 mln zł, z czego 5,1 mln zł to dofinansowanie unijne. Inwestorem przedsięwzięcia jest Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji.

Łazienki Rzeczne są wpisane do rejestru zabytków. Wzniesione zostały w latach 1924 – 1925 i szybko stały się jednym z kultowych miejsc przedwojennego Poznania. Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla 200 osób, funkcjonowała tam również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Początkowo kobiety i mężczyźni odpoczywali tu osobno, ale ostatecznie zdecydowano się także na wprowadzenie plaży rodzinnej. Było to główne miejskie kąpielisko, na które jednego dnia przychodziło nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz