Sport

Lacrosse sportem olimpijskim

Polska Liga Lacrosse: Poznań Hussars Ladies - LAX Warriors Wrze  Foto: Paweł Rychter
Polska Liga Lacrosse: Poznań Hussars Ladies - LAX Warriors Września, Stadion Polonii Poznań - Poznań 26.062021 r (foto: Paweł Rychter)

138. sesja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z 20 lipca zapisze się w historii lacrosse’a jako jedno z najważniejszych wydarzeń. To właśnie wtedy lacrosse, a właściwie Międzynarodowa Federacja Lacrosse (World Lacrosse), została w pełni uznana przez MKOl. De facto był to ostatni wymóg formalny w procesie przywrócenia lacrosse na Igrzyska Olimpijskie.

Lacrosse był już dwukrotnie na olimpiadzie jako oficjalna dyscyplina (1904, 1908) i trzykrotnie jako dyscyplina pokazowa (1928, 1932, 1948). Przy obecnym ogromnym wzroście popularności lacrosse na świecie oraz intensywnych działaniach World Lacrosse przyszłość dyscypliny rysuje się w bardzo jasnych barwach. Biorąc pod uwagę, że do igrzysk w Paryżu zostały tylko 3 lata, a gospodarzem kolejnych będą USA, skąd ten sport się wywodzi i gdzie jest najpopularniejszy, najbardziej prawdopodobne jest pojawienie się lacrosse właśnie w 2028 roku na olimpiadzie w Los Angeles.

Aby w pełni wykorzystać pojawiające się możliwości w Poznaniu powstała właśnie fundacja, która za cel stawia sobie promocję tej dyscypliny w naszym kraju oraz szkolenie zawodniczek i zawodników już od najmłodszych lat. Polska Fundacja Lakros.pl chce osiągnąć ten cel blisko współpracując ze szkołami. Oprócz prowadzenia lekcji pokazowych, wypożyczania sprzętu do gry i prowadzenia szkoleń rusza właśnie z projektem Szkolnej Ligi Lacrosse. Do udziału w niej zaproszone są zarówno szkoły podstawowe jak i ponadpodstawowe. Więcej informacji znaleźć można pod poniższym adresem https://lakros.pl/szkolna-liga-lacrosse/

Zachęcamy do odwiedzenia strony fundacji i kontaktu z nią. Może to właśnie w Twojej szkole będą się uczyć pierwsi lacrosse’owi olimpijczycy?

Użyte w artykule zdjęcia: Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz