K U L T U R A

Kwapiszon powraca do Poznania

Kwapiszon w Poznaniu  Foto: cc

Jeżeli lubicie historie Kwapiszona, to na pewno powinniście zobaczyć wystawę prac Bohdana Butenko. Rysunki autora przygód popularnego harcerza będzie można oglądać w Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy Starym Rynku od 17 maja, czyli Nocy Muzeów.

Kwapiszon w Poznaniu Foto: ccBohdan Butenko zrewolucjonizował projektowanie książek w Polsce i stworzył niepowtarzalny styl w swoich ilustracjach. Jedna z najbardziej znanych serii przygód harcerza Kwapiszona miała swoją odsłonę w Poznaniu.  W 2009 i 2011 roku ukazał się fotokomiks „O Kwapiszonie, niezwykłym Poznaniu, tajemnicy listu i …”

Podczas Nocy Muzeów w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej wśród uczestników zostaną rozlosowane książki z autografem Bohdana Butenko.

W swoich pracach stworzył nowy idiom – posługując się skrótem i syntezą, utwierdził znaczenie ilustracji jako dziedziny sztuki. Sztuki kształtującej pokolenia. Postaci powołane do życia przez Bohdana Butenko cieszą już trzecie pokolenie czytelników.

Artysta ukończył Akademię Sztuk Plastycznych w Warszawie. Tuż po dyplomie w 1955 roku został redaktorem artystycznym w wydawnictwie Nasza Księgarnia. W roku 1956 ukazały się jego pierwsze książki:„Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima oraz „35 maja” Ericha Kästnera. Wraz z artystami takimi jak Jan Młodożeniec, Daniel Mróz, Janusz Stanny, Jan Marcin Szancer, Franciszka Themerson, Józef Wilkoń współtworzył zjawisko nazywane Polską Szkołą Ilustracji. W latach 50., 60. i 70. XX wieku stanowiła ona ewenement na skalę światową.

Butenko jest autorem ponad 200 książek, m.in. ikonicznych ilustracji do książek Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej, Adama Bahdaja, Wandy Chotomskiej, Wiktora Woroszylskiego, Edmunda Niziurskiego, Kornela Makuszyńskiego. Opracowywał graficznie prozę Bohumila Hrabala, Hanny Krall, poezje Adama Asnyka,Tadeusza Kubiaka.

Butenko zajmuje się również plakatem, scenografią teatralną i telewizyjną, tworzy projekty do filmów animowanych, a także książki autorskie. Wznowienie książki Pan Maluśkiewicz i wieloryb J. Tuwima zostało wpisane na listę Białych Kruków – White Ravens 2010 Internationale Jugendbibliothek (Monachium).

Wystawę będzie można oglądać do 2 czerwca.

Przygody_Kwapiszona - okładki pierwszych wydań  Foto: cc/wikipedia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz