POZnań

Kup pan szynę! Z certyfikatem!

Certyfikat  Foto:

Międzynarodowe Tarki Poznańskie wystawiły na licytację zabytkową szynę z końca XIX wieku! Dochód z aukcji zostanie przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

CertyfikatPomimo, że MTP istnieją od 1921 roku, to niektóre publikacje i dokumenty wskazują, że na obecnych terenach targowych pierwsze tory położono już w 1856 roku. Przecinały ówczesną ulicę Wrocławską (obecnie ul. Głogowską) i służyły linii kolejowej Poznań – Leszno – Wrocław. Tą trasą pociągi kursowały regularnie do 1879 roku, kiedy zlikwidowano stary dworzec kolejowy.

Wybudowanie bocznicy kolejowej łączy się z PeWuKą – Powszechną Wystawą Krajową, która w dniach 16 marca – 30 września 1929 roku odbyła się w Poznaniu. Wystawa prezentowała osiągnięcia młodego państwa polskiego. Było to największe wydarzenie II Rzeczypospolitej (w ciągu kilku miesięcy PeWuKę zobaczyło około 4,5 mln osób!), a bocznica miała za zadanie ułatwić transport towarów i ekspozycji targowych.

Tory zostały rozbudowane w latach powojennych. Ich łączna długość wynosiła 1665 m, z czego ok. 1130 m znajdowało się na terenie MTP. Dzięki możliwości wjazdu pojazdów szynowych, na otwartym terenie targowym, swoje produkty prezentowały największe firmy związane z przemysłem transportowym.

Zabytkowa szyna z MTP Foto: materiały prasowe

Już w trakcie XXI Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbywających się w roku 1948, zwiedzający mogli podziwiać lokomotywę i tramwaj, które były częścią ekspozycji targowej. W latach późniejszych, tory wykorzystywano w trakcie wydarzeń targowych do przewożenia eksponatów na stoiska targowe i do prezentacji sprzętu kolejowego.
Ostatni kurs torami na terenie MTP 3 lipca 2013 roku wykonała Kiwajka, drezyna dostarczona przez Grodziską Kolej Drezynową.

Zakładowe bocznice kolejowe były budowane z szyn zdemontowanych z innych torowisk. Tak też było z bocznicą na terenie MTP. Najstarsze znalezione elementy pochodzą z 1899 roku. Jednym z nich jest szyna, którą będzie można wylicytować podczas aukcji. – Element wykonany jest ze stali i opatrzony napisem „KRUPP”. Przedmiot posiada stosowny certyfikat autentyczności. Podczas demontażu torowiska, szyny zostały zabezpieczone, następnie odrestaurowane. Czekają na swojego nabywcę – mówi Karolina Nawrot z Centrum Prasowego Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Aukcja potrwa do 9 grudnia. Znaleźć ją można pod adresem http://allegro.pl/aukcja-kolekcjonerskiej-szyny-i3743460762.html. Pełen dochód z aukcji zostanie przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz