Aglomeracja

Kucharze, fryzjerzy, monterzy – jest praca dla absolwentów!

Volkswagen kamper  Foto: Rafał Pijański / VW materiały prasowe

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy, tak wynika z raportu opublikowanego przez Powiat Poznański już po raz 19-ty.

Raport wskazuje najniższą od lat liczbę absolwentów zarejestrowanych jako bezrobotni – 545 osób. Osoby do 25. roku życia stanowiły 7,06% ogółu bezrobotnych, podczas gdy w województwie było ich ponad 13% , a w Polsce ponad 12%.

Raport przygotowaliśmy z myślą o pracownikach, jak i pracodawcach. Można w nim przeczytać o wsparciu, którego udzielamy osobom szukającym zatrudnienia – mówi Małgorzata Pawlak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. – Wskazujemy programy, szkolenia oraz inne formy aktywizacji zawodowej dla osób szukających pracy, bądź chcących się przekwalifikować lub też uzyskać dofinansowanie do własnej działalności gospodarczej – dodaje.

Rok 2018 upłynął pod znakiem niedoboru pracowników i wzrostu ich rotacji w firmach. Jest to szczególnie widoczne w Poznaniu i powiecie poznańskim, które wyróżniają się jednym z największych i najbardziej aktywnych rynków pracy w Polsce.

Pracodawcy obniżają wymagania rekrutacyjne, a głównym czynnikiem decydującym o zatrudnieniu jest motywacja do pracy i praktyka.

Okazuje się, że w obecnej sytuacji braku rąk do pracy, pracodawcy szukają ludzi nie tyle z doświadczeniem, co z praktyką, jaką można uzyskać np. podczas nauki w szkołach – wyjaśnia Małgorzata Pawlak.

Z najnowszego raportu wynika że najbardziej poszukiwani na rynku pracy są w przypadku wykształcenia zawodowego: kucharze, fryzjerzy, stolarze czy monterzy. Osoby ze średnim wykształceniem mogą od ręki znaleźć pracę jako księgowi (jeszcze do niedawna preferowane było w tym zawodzie wyłącznie wyższe wykształcenie), przedstawiciele handlowi, opiekunowie osób starszych.

W przypadku absolwentów szkół wyższych praca czeka na nich w takich zawodach jak: nauczyciel, specjalista w administracji, specjalista ds. rekrutacji, specjalista ds. marketingu i handlu czy wychowawca w przedszkolu.

Ponadto na rynku pracy widoczna wyraźnie widoczna jest zmiana pokoleniowa. Młodzi inaczej postrzegają zatrudnienie (miejsce i warunki pracy) niż ludzie starsi. Dopasowanie oczekiwań młodych osób i pracodawców to obecnie największe wyzwanie rynku pracy.

Stopa bezrobocia w powiecie poznańskim wynosi 1,4%. To jeden z najniższych wskaźników w skali kraju – podsumowuje Agnieszka Kownacka, kierownik działu ds. Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego PUP. – Rynek pracy obecnie należy do pracownika. Pod koniec maja zarejestrowanych było 7100 bezrobotnych. W stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku ta liczna jest niższa o prawie 700 osób.

Użyte w artykule zdjęcia: Rafał Pijański / VW materiały prasowe, Powiat Poznański / meteriały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz