K U L T U R A POZnań

Kto zostanie Poznanianką Stulecia?

Koncert "Kobiety kobietom" w Teatrze Wielkim - Poznań 08.03.201  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Koncert "Kobiety kobietom" w Teatrze Wielkim - Poznań 08.03.2018 r.

Plebiscyt „Równe babki” wyłoni „Poznaniankę Roku” i „Poznaniankę Stulecia. . Impulsem do jego zorganizowania jest obchodzona w tym roku setna rocznica uzyskania równych praw wyborczych przez kobiety. Z tej okazji miasto zamierza docenić swoje wybitne mieszkanki!

Rok 2018 jest wyjątkowy nie tylko ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – W 1918 roku dekretem o ordynacji wyborczej ustanowiono, że prawo do wyboru swoich reprezentacji do Sejmu będą miały także kobiety. Z okazji rocznicy tego wydarzenia chcemy podkreślić, jak wiele poznanianki wniosły do historii naszego miasta i jak wiele im zawdzięczamy również obecnie.

Kandydatki do obu tytułów wybrała specjalnie do tego powołana kapituła oraz zespół ekspercki. W jego skład weszły osoby, które doskonale znają Poznań i jego mieszkanki, m.in. dziennikarze i historycy.

W przypadku „Poznanianki Roku 2018″ kapituła poszukiwała kobiet, które kochają to, co robią i przyczyniają się równocześnie do rozwoju Poznania. Kobiet, które walczą o swoje z konsekwencją, pracowitością i zaangażowaniem, bo kochają to, co robią.

Każdy z ekspertów miał wytypować swoje trzy kandydatki oraz uzasadnić swój wybór – wyjaśnia Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Kapituły Plebiscytu. Ostatecznie wybraliśmy listę dziesięciu pań, działających w różnych obszarach – począwszy od sportu poprzez sztukę aż do chirurgii plastycznej. W przypadku „Poznanianki Stulecia” metoda wyboru zasłużonych kobiet była podobna, na liście znalazło się ostatecznie 9 kandydatek.

Jednak ostateczny głos w plebiscycie mają mieszkanki i mieszkańcy miasta. Na wybraną kandydatkę zagłosować za pomocą SMSa. Plebiscyty potrwają do 6 grudnia do godziny 23:59.

Pełną listę kandydatek wraz ze szczegółową instrukcją głosowania można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/poznanianka.

Wśród uczestników głosowania zostaną rozlosowane zaproszenia na uroczystą galę finałową. Oficjalne ogłoszenie wyników plebiscytu zaplanowano na 17 grudnia 2018 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: RaJu Photography / materiały prasowe, LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz