POZnań

Krajobraz po burzy

Burza nad Poznaniem - 10.08.2017  Foto: ADAM SZACH

Nadal trwa usuwanie skutków nawałnicy, która we wtorek po południu przeszła nad Poznaniem. Burza wyrządziła wiele strat: strażacy gasili pożar budynku, usuwali połamane drzewa i oberwane gałęzie, osuszali zalane piwnice i podwórka.

Nawałnica najmocniej uderzyła w południowo-zachodniej części miasta. Najbardziej ucierpiały Głuszyna, Grunwald, Łazarz i Starołęka i to tam strażacy interweniowali najczęściej. W ciągu ostatniej doby odnotowali ponad 150 zdarzeń w Poznaniu i powiecie, ok. 80 z nich to wyjazdy do szkód bezpośrednio spowodowanych przez burzę.

Najpoważniej było na ul. Drzewieckiego, gdzie prawdopodobnie piorun uderzył w dach budynku. Zapaliło się poddasze, po kilku godzinach strażakom udało się jednak ugasić ogień. Mieszkańcy oraz ich sąsiedzi zostali czasowo ewakuowani, ale po akcji wrócili do swoich domów. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie są gotowi, by udzielić im dalszej pomocy, jeśli będzie taka potrzeba.

Najwięcej interwencji strażaków dotyczyło połamanych drzew i oberwanych gałęzi. Pod tym względem najgorzej było na Dębcu, Łazarzu, Szachtach i Wildzie, gdzie wiatr wyrządził najwięcej szkód. Tylko w tym rejonie pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej naliczyli sześć powalonych drzew w parkach i dziesiątki oberwanych konarów. Na Łazarzu silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami, przy ul. Limanowskiego połamane gałęzie uszkodziły zaparkowane w pobliżu samochody, jedno drzewo złamało się też w parku nad Wartą i na Szelągu, przy Wartostradzie. Trwa usuwanie szkód, pracownicy ZZM od rana porządkują miejskie parki.

Nad sprzątaniem konarów, które spadły na chodniki i ścieżki rowerowe, czuwają pracownicy Zakładu Dróg Miejskich. Najpoważniej było na ul. Opolskiej, gdzie na ulicę przewróciło się spore drzewo – trwa jego usuwanie, droga jest przejezdna, możliwe są jednak chwilowe utrudnienia w ruchu związane z wygrodzeniem jezdni. Wichura uszkodziła też kilka punktów sygnalizacji świetlnej. We wtorek wieczorem nie działały światła na skrzyżowaniach ulic: 28 Czerwca – Dolna Wilda, Dąbrowskiego – Polska i Gdyńska – Główna. Obecnie usterki zostały usunięte, wszystkie sygnalizacje działają.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Poznania i powiatu. IMGW z 90-procentową pewnością prognozuje burze z opadami deszczu (miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm) oraz porywami wiatru do 90 km/h. Możliwy jest też grad. Ostrzeżenie obowiązuje w środę od godz. 14 do północy.

Użyte w artykule zdjęcia: ADAM SZACH

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz