POZnań

Koronawirus u poznańskiego strażaka

Straż Pożarna - ćwiczenia w Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego (5)  Foto: UEP / facebook

W środę do Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu dotarła informacja, że u jednego ze strażaków stwierdzono obecność wirusa COVID-19. Strażak ten został poddany badaniom, po tym jak w czasie służby stwierdzono u niego gorączkę.

Kierownictwo Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu natychmiast podjęło zdecydowane działania. Została sporządzona lista strażaków, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną. W sumie na liście znalazło się 39 strażaków z trzech jednostek. Lista ta została przekazana sanepidowi celem podjęcia ostatecznej decyzji. Niezależnie od rozstrzygnięć sanepidu, kierownictwo KM PSP w Poznaniu podjęło decyzję o tym, że strażacy będący na liście w najbliższych dniach nie będą wyznaczani do służby.

20 strażaków zgłosiło kierownictwu potrzebę zorganizowania miejsca, w którym mogliby odizolować się od rodziny, gdyż nie chcą wracać do domu i narażać najbliższych na ewentualną możliwość zarażenia się wirusem.

Dla tych strażaków został przygotowany nocleg na ośrodku szkolenia PSP w Bolechowie, natomiast dzisiaj zostaną oni przetransportowani do miejsca odbywania kwarantanny wyznaczonego przez wojewodę wielkopolskiego w Żerkowie. Pozostali strażacy odbywają izolację w swoich domach tłumaczy Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Jednostki i sprzęt, w których pełnią służbę osoby znajdujące się na liście, zostały już zdezynfekowane i funkcjonują normalnie. W sumie w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu służbę pełni ponad 450 strażaków, których nie miało kontaktu z zarażonym kolegą. Komendanci Miejscy PSP w Poznaniu cyklicznie organizują wideokonferencje z poznańskimi jednostkami, aby przekazywać podległym strażakom zalecenia i informować ich o bieżącej sytuacji.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w związku z pandemią COVID-19 również i w straży pożarnej wprowadzono szereg ograniczeń i obostrzeń, które są aktualizowane wraz z kolejnymi decyzjami rządu RP w zakresie ograniczeń związanych z koronawirusem. Do dzisiaj ruch osób zewnętrznych (petentów) w jednostkach organizacyjnych PSP jest ograniczony, a strażacy przed podjęciem służby są poddawani obowiązkowemu badaniu temperatury i dezynfekcji rąk. Ćwiczenia i doskonalenie zawodowe są organizowane w minimalnym i niezbędnym zakresie z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Użyte w artykule zdjęcia: UEP / facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz