POZnań

Konkurs na najlepszego kierowcę MPK

Finał konkursu Najlepszy kierowca MPK  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Po raz siódmy Poznaniacy mieli możliwość zagłosowania na swojego ulubionego kierowcę MPK Poznań. Dziś w zajezdni na Franowie na specjalnie przygotowanym torze odbywał się ostatni etap, czyli egzamin praktyczny, w którym walczyła najlepsza dziesiątka. Dodatkowo przyznano tytuł najsympatyczniejszego kierowcy, który otrzymał najwięcej głosów od poznaniaków.

Scenariusz testu był prosty. Najpierw trzeba było wjechać na przestanek i zabrać z niego misia na wózku inwalidzkim. Ważna była precyzja, ponieważ autobus musi stanąć maksymalnie 20 centymetrów od krawędzi przystanku. Środkowe drzwi pojazdu musiały znaleźć się przy specjalnej platformie, tak, żeby można było otworzyć podjazd dla wózków. Trzeba było pomóc misiowi w dostaniu się na pokład, ustawić go w odpowiednim miejscu autobusu i przypiąć pasami. Dalej wjeżdżało się w łuk, na końcu którego znajdowała się tarcza, do której trzeba było trafić lancą zamontowaną na pojeździe. Jeśli ta sztuka udała się, w powietrze wzbijało się konfetti. Następnie należało wycofać pojazd po łuku i tyłem zaparkować w specjalnym garażu. Parkując pojazd tak, żeby jego zderzak nie uderzył w ścianę.

Przed przednią szybą umocowany był pojemnik z wodą i gdy kierowca naciskał zbyt mocno pedał hamulca lub zbyt mocno przyśpieszał, to woda uciekała z niego, a to oznaczało kolejne karne sekundy. Jury brało tez pod uwagę przekroczenie linii wyznaczających pasy ruchu i cały plac manewrowy.

Drugą częśćią egzaminu byli “nietypowi” pasażerowie. Jury oceniało zachowanie kierowców na nietypowych współpasażeróœ.

To mogą być wszyscy, kibice jadący na mecz, złomiarz, który z całym swoim dorobkiem musi przejechać autobusem, czy podchmielony jegomość, który pomylił autobus z taksówką – słyszymy podczas opisu konkurencji. Ważne jest, jak sobie z tą nietypową sytuacją poradzą zawodnicy.

Najsympatyczniejszym kierowcą poznaniacy wybrali 25-letniego Marcina Naderę, który od prawie trzech lat pracuje w MPK.

W głównym konkursie wyniki wyglądały następująco.

3. Grzegorz Sulejewski
2. Krzysztof Rzomiarek
1. Paweł Kukuła, 28 latek, który w poznańskim MPK pracuje od 2011 roku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz