POZnań

Konkurs na aplikacje pomocne w mieście

Telefon komórkowy  Foto: sxc.hu / DragonTash

Telefon komórkowy Foto: sxc.hu / DragonTashRozpoczyna się konkurs na stworzenie innowacyjnych aplikacji dla mieszkańców Poznania. Zadaniem uczestników będzie stworzenie rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo osób starszych czy platform przydatnych w miejskiej rekreacji. Łączna pula nagród to 33.500 zł, w tym główna nagroda w wysokości 12.000 złotych. Do konkursu BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API) można zgłaszać się do 4 listopada.

Poznań bierze udział w tym projekcie po raz pierwszy.

Miasto Poznań coraz szerzej otwiera dostęp do zasobów informacji publicznej i jako pierwsze 
w Polsce wdrożyło projekt specjalnych interfejsów, tzw. API, umożliwiających w pełni automatyczne pobieranie treści publicznych i ich ponowne wykorzystaniemówi Ryszard Grobelny, prezydent Miasta Poznania – w ostatnim czasie w Poznaniu zorganizowano już 2 hackathony, podczas których uczestnicy budowali rozwiązania dla mieszkańców miasta w oparciu o dane publiczne.

W ubiegłorocznej edycji, organizowanej tylko w Warszawie, zwyciężyły 2 aplikacje. Pierwsza z nich automatyzuje zarządzanie zasilaniem urządzeń elektrycznych, druga wyświetla stacje rowerów miejskich i pozwala odnalezienie ich dzięki lokalizacji GPS w telefonie.

Organizator konkursu, firma Orange, udostępni dla uczestników swoje laboratoria oraz sieć, czyli 36 API z obszaru ICT. Rolą miast będzie udostępnienie danych publicznych np. geodezyjnych, o rozkładzie kursowania komunikacji miejskiej i innych. Mogą one być kluczowe w fazie projektowania 
a następnie działania stworzonych aplikacji lub programów.

Orange Polska po raz drugi uczestniczy w inicjatywie BIHAPI, wspólnie z prezydentami Warszawy, Poznania i Gdańska. Obecność „miast” nie jest przypadkowa. Mówimy o rozwiązaniach, które mają pomóc nam funkcjonować w przestrzeni miast, w których żyjemy. W ciągu najbliższych lat, siedmiu na dziesięciu mieszkańców naszego kraju będzie mieszkało w miastach – podkreśla Piotr Muszyński z Orange Polskaprzestrzeń składająca się 
z urbanistyki, z ‘Internetu Rzeczy’ musi połączyć się ze światem wirtualnym, w którym coraz częściej funkcjonujemy jako mieszkańcy.

W konkursie mogą brać udział programiści, z małych i średnich przedsiębiorstw, studenci, a także osoby indywidualne. Pomysłodawcom zależy na udziale zwłaszcza młodych kreatywnych polskich programistów, aby mogli rozwijać się w Polsce, zakładając swoje firmy 
w ekosystemie stworzonym przez sektor samorządowy przy wsparciu sektora prywatnego.

Oprócz nagród pieniężnych zwycięzca weźmie udział w konferencji Geecon w roku 2015 w Krakowie. Będzie tam mógł zaprezentować swój projekt. Na 3 uczestników studentów czekają także 3-miesięczne praktyki studenckie w Orange Labs.

Uczestnicy mogą się zgłaszać do 4 listopada. Następnie do 18 listopada odbędzie się pierwszy etap, czyli preselekcja projektów. Od 21 listopada do 15 grudnia potrwa faza developerska. By aplikować do konkursu wystarczy kliknąć tutaj i wypełnić formularz.

panorama klawiatura Foto: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz