POZnań

Kończy się przebudowa ul. Folwarcznej

Koniec przebudowy ul. Folwarcznej coraz bliżej  Foto: materiały prasowe UMP

Kończy się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Kobylepole, Piwnej i Stalowej. Już w najbliższą sobotę, 6 lipca, pojadą nim pierwsze samochody. Pod koniec tego roku mieszkańcy z okolic ulic Folwarcznej i Kobylepole będą mogli korzystać w pełni z nowej drogi prowadzącej do pętli tramwajowej Franowo.

Jeszcze w tym roku, dzięki rozbudowanej ul. Folwarcznej, mieszkańcy osiedli PTBS i Przemysława łatwiej będą mogli dostać się do pętli na Franowie. Droga do centrum skróci się do kilkunastu minut – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Docelowo, wzdłuż ul. Folwarcznej, utworzone będzie również połączenie autobusowe, dla którego już przygotowywane są zatoki przystankowe. Nowe rozwiązanie komunikacyjne uspokoi ruch na ul. Folwarcznej, Browarnej i Dymka.

W sobotę 6 lipca otwarty zostanie przejazd przez rondo na skrzyżowaniu ulic Kobylepole, Piwnej i Stalowej. Ruch będzie się tam odbywał na razie w ramach czasowej organizacji ruchu. Wlot na rondo od ulicy Stalowej, na której trwają prace związane z powstawaniem warstw konstrukcyjnych jezdni oraz prace brukarskie, pozostanie do ich zakończenia zamknięty.

Do zakończenia rozpoczętej pod koniec ubiegłego roku inwestycji, która obejmuje nie tylko budowę ul. Folwarcznej, lecz również rozbudowę fragmentu ul. Szwajcarskiej, a także ul. Stalowej, Kobylepole, Piwnej i Reknickiej, zostało już naprawdę niewiele. Jej realizacja wchodzi w ostatnią fazę. Dziś zaawansowanie robót z nią związanych sięga 80 proc. – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Do tej pory, dzięki skoordynowaniu inwestycji na tym terenie, Aquanet zakończył już budowę kanalizacji sanitarnej i wodociągu. Przebudowano już kolizje gazowe, sanitarne i , energetyczne, a na ukończeniu jest przebudowa kolizji telekomunikacyjnych oraz budowa kanalizacji teletechnicznej, która umożliwi w przyszłości montaż monitoringu miejskiego w tym rejonie. Przebudowana została także sygnalizacja świetlna przy przejeździe przez torowisko na ul. Szwajcarskiej, na zjeździe do zajezdni tramwajowej.

Na ponad 2/3 przebudowywanych ulic zakończono układanie krawężników, budowę warstwy wiążącej jezdni, a także prace brukarskie na chodnikach. Podobnie mocno zaawansowana jest budowa ścieżki rowerowej. Trwa jeszcze budowa dojścia do os. Przemysława, przejazdów i przejść kolejowych, zatok dla autobusów oraz sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w rejonie Szkoły Podstawowej przy ul. Szpaków. Niebawem rozpocznie się montaż oświetlenia.

Wzdłuż całej trasy przebiegać będą oświetlone ścieżki rowerowe i chodniki. W rejonie szkoły podstawowej przy ul. Szpaków wprowadzone zostanie udogodnienie dla rodziców dowożących dzieci do szkoły. Będzie to zatoka postojowa typu “Kiss&Ride” (zatrzymaj się, wysadź i jedź). Nasadzona zostanie nowa zieleń.

Dodatkowo w ul. Kobylepole powstała kanalizacja sanitarna i wodociąg wraz z przyłączami. Wodociąg zbudowany został również w ul. Piwnej i Reknickiej.

Przed drogowcami jeszcze układanie warstwy ścieralnej na jezdniach, wykonanie oznakowania oraz nasadzenia zieleni.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz