K U L T U R A

Koncertowa jesień w stolicy Wielkopolski!

Grave w Eskulapie - 18.10.2014 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Grave w Eskulapie - 18.10.2014 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł RychterPo gorących wakacjach pełnych muzycznych festiwali i występów plenerowych, nadszedł czas na równie atrakcyjne – koncerty klubowe. A tych w najbliższych tygodniach w Poznaniu z pewnością nie zabraknie. Wystąpią u nas, m.in. Bednarek, Kult, Coma, oraz Happysad.

Jesień z reguły kojarzy się z depresyjnymi nastrojami związanymi z powrotem do szkoły czy zimną pluchą. Są jednak sposoby, aby sobie poradzić z tymi przeciwnościami! Oprócz ciepłego kocyka, kakao w kubku i kota na kolanach, warto czasem wyjść z domu i zaczerpnąć świeżego, muzycznego powietrza, które emanuje z poznańskich klubów. Jesień to idealny czas na odczucie uderzeniowej dawki endorfin, wywoływaną przez naszych rodzimych, jak i zagranicznych artystów. W końcu nie od dziś wiadomo, że ulubiona muzyka wpływa pozytywnie na nasze życie.

W tym miesiącu miłośnicy reggae znajdą ukojenie w ramionach Bednarka. Kamil wraz z zespołem zagra dla nas w najbliższą sobotę i z pewnością wypełni targową halę po brzegi. Jego występ poprzedzi dwunastoosobowa grupa Yelram, uczestnicząca w tegorocznym Must Be The Music. W MTP2 dzień później zagra także ikona polskiej sceny muzycznej – Kult na czele z Kazikiem Staszewskim. Dodatkowo jako support wystąpi poetycki Instytut, którego rockowa melodyjność oraz inteligentne i zadziorne teksty niejednego słuchacza wprawią w zachwyt.

10 listopada, nasze miasto odwiedzi laureatka Fryderyka 2013, Mela Koteluk. Jej muzyka wypełni Eskulap po sam sufit. Do klubu przy ul. Przybyszewskiego przyjadą także cieszący się nie tylko u nas dużą popularnością, amerykański songwriter Tom Krell, znany jako How To Dress Well (18 listopada), Dawid Podsiadło ze swoim zespołem Curly Heads (27 listopada) i Coma wraz z ekscentrycznym Piotrem Roguckim (30 listopada), którą supportować będzie Straight Jack Cat.

Ciekawym koncertem zapowiada się z pewnością występ Bretonu, czyli filmowców, którzy swoją karierę zaczynali od tworzenia muzyki będącej tłem i oprawą wizualnych prac. Codzienne dźwięki otaczającego nas świata miały wpływ na proces powstawania debiutanckiego albumu. Mowa tu na przykład o zgrzycie klucza otwierającego drzwi lub cichym echu oddalających się kroków w pustym korytarzu.
Kameralny klub Pod Minogą zapewne odwiedzą wyznawcy trash i groove metalu. Dla nich 22listopada – Tuff Enuff. Tydzień później Raggafaya, czyli wybuchowa mieszanka reggae, ska, rocka i hip-hopu. Na zakończenie miesiąca uczestniczka tegorocznego Spring Break – Klara Jędrzejewska.

W dobry nastrój na święta będzie nas wprowadzać Skubas, dzięki niepowtarzalnemu połączeniu charakterystycznych riffów z charakterystycznym, melancholijnym wokalem na pewno porwie widownię. Wieczór będzie utrzymany w klimacie folkowym i grunge’owym. Dopełnieniem świątecznego nastroju będzie zespół Happysad. Promując swoje najnowsze wydawnictwo, “Jakby nie było jutra”, zespół z pewnością rozbuja poznańską publiczność.

Nowy rok, to również świetna okazja do przeżycia niezwykłych chwil na koncertach światowych gwiazd, które przyjadą do naszego miasta. Fani cięższego grania mogą szykować się na prawdziwe fajerwerki za sprawą zbliżającego się występu szwedzkiej grupy Sabaton, najlepszych muzycznych nauczycieli historii (20 stycznia 2015). Zespół znany jest szerszej publiczności w Polsce głównie z utworów „40:1” oraz „Uprising”, w których nawiązuje do historii naszego kraju. Pierwszy z nich opisuje bohaterską obronę Wizny przed wojskami niemieckimi podczas II wojny światowej i to od tego utworu rozpoczęła się rosnąca popularność zespołu w Polsce. Podczas poznańskiego koncertu muzycy będą promować najnowszy krążek, “Heroes”, gdzie znalazła się, m.in. piosenka poświęcona rotmistrzowi, Witoldowi Pileckiemu, zatytułowana “Inmate 4859”.

Koniec marca, to wizyta formacji Archive. Zespół początkowo funkcjonował jako grupa trip-hopowa, jednak z czasem muzycy zaczęli nawiązywać do rocka neoprogresywnego, nie porzucając przy tym swoich korzeni. Archive promować będzie swoją najnowszą płytę, “Restriction”.

Szykują się niezapomniane wrażenia i cudowne wspomnienia dla tych, których jesienna plucha nie zdoła przekonać do pozostania w domu.

Koncertowa jesień na MTP, szczegóły w naszym kalendarium -> tutaj.
BEDNAREK, support YELRAM, 8.11.2014; KULT, support INSTYTUT, 9.11.2014; SABATON, 20.01.2015; ARCHIVE, 29.03.2015

Koncertowa jesień w Eskulapie szczegóły w naszym kalendarium -> tutaj.
MELA KOTELUK, 10.11.2014; HOW TO DRESS WELL, 18.11.2014; CURLY HEADS, 27.11.2014; COMA, support STRAIGHT JACK CAT, 30.11.2014; SKUBAS, 10.12.2014; HAPPYSAD, 14.12.2014

Koncertowa jesień Pod Minogą szczegóły w naszym kalendarium -> tutaj.
BRETON, 13.11.2014; TUFF ENUFF, 21.11.2014; RAGGAFAYA, 28.11.2014; KLARA, 29.11.2014

10 lat zespołu Muchy - Poznań 10.10.2014 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz