K U L T U R A

Koncert Marcin Wasilewski Trio z udziałem Adama Pierończyka i premiera Arctic Riff na 10. Enter Enea Festival

Marcin Wasilewski Trio  Foto: materiały prasowe / Bartek Barczyk / ECM Records

W jubileuszowym programie Enter Enea Festival znalazł się premierowy koncert docenianej na całym świecie formacji jazzowej, Marcin Wasilewski Trio oraz wybitnego saksofonisty, Adama Pierończyka, którzy zaprezentują materiał z albumu Arctic Riff.

Arctic Riff ukazał się w czerwcu tego roku dzięki ECM Records oraz był owocem współpracy Tria Wasilewskiego z amerykańskim tenorzystą, Joe’m Lovano. Płytaprezentuje nowe kompozycje Wasilewskiego, Lovano, a także utwory będące improwizacjami całego kwartetu. W albumie podjęty został również klasyczny temat Vashkar Carli Bley. Podczas premierowego koncertu partie Lovano zinterpretuje gościnnie Adam Pierończyk.

Arctic Riff to pierwsza kreatywna kooperacja polskiej gwiazdy jazzu, żywiołowego zespołu Marcin Wasilewski Trio i obdarzonego głębokim brzmieniem amerykańskiego tenorzysty Joe Lovano. Album Arctic Riff został nagrany we francuskim Studio La Buissonne w sierpniu 2019 rok, i wyprodukowany przez Manfreda Eichera, a jego premiera miała miejsce 26 czerwca 2020 roku.

Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk Arctic Riff wystąpią pierwszego dnia Enter Enea Festival, 21 sierpnia, w piątek o g. 22:00 nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu.

Koncert zastąpił występ Andrei Kondakov Trio, który przeniesiony został na 2021 rok.

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja “Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marcin Wasilewski Trio

Marcin Wasilewski Trio w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas oraz Michał Miśkiewicz – perkusja to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu. Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. Muzycy od lat nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium.

W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z wieloma koncertami z okazji 50 rocznicy założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records. Przez 15 lat byli oklaskiwanymi towarzyszami wielkiego Tomasza Stańki w jego kwartecie, nagrywając trzy albumy dla ECM Records i koncertując z nim na całym świecie. Jak powiedział sam Tomasz Stańko “…w całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu jak ten. Ci muzycy zadziwiają mnie każdego dnia. Po prostu stają się coraz lepsi “.

Muzycy mający własny bardzo bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych) znajdują się we wzrastającym momencie swojej kariery.

Adam Pierończyk

Jeden z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich, a także – jeden z największych innowatorów w polskim jazzie. Pod własnym nazwiskiem wydał ponad 20 płyt, za które zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. 18 nominacji oraz 2 główne nagrody Fryderyk jako Jazzowy Muzyk Roku oraz za Jazzowy Album Roku. 15 razy wybrany Najlepszym Saksofonistą Sopranowym według magazynu Jazz Forum. Współpracował z wieloma znamienitymi nazwiskami jazzu, jak m. in. Sam Rivers, Bobby McFerrin, Archie Shepp, Miroslav Vitous, Tomasz Stańko, Avishai Cohen.

PROGRAM ENTER ENEA FESTIVAL 2020

Piątek / 21.08

19:00 Kasia Pietrzko Trio
20:30 Lars Danielsson / Leszek Możdżer
22:00 Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk Arctic Riff

Sobota / 22.08

17:00 SZTUKI WIZUALNE / ABC GALLERY / POZNAŃ VISUAL PARK wernisaż Paweł Matyszewski Transplantacje, Przebarwienia
19:00 Kamil Piotrowicz Sextet
20:30 Michał Salamon Lions Gate
22:00 Leszek Możdżer feat. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS

Niedziela / 23.08

19:00 Isfar Sarabski / Leszek Możdżer
20:30 Y-OTIS
22:00 Mitch & Mitch

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Bartek Barczyk / ECM Records

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz