Aglomeracja

Kolejna metoda oszustwa – na mechanika

Parking, samochód  Foto: freestocks

Metoda na wnuczka, na policjanta, na pracownika socjalnego nadal jest stosowana, ale oszukanych jest jakby mniej. Zbyt dużo się o tym mówi i ludzie są już bardziej ostrożni. Oszuści jednak cały czas pracują nad nowymi sposobami, które mają pomóc im w wyłudzeniu bejmów. Najnowszy przekręt to oszustwo na mechanika.

Mechanizm jest bardzo prosty. Oszuści wybierali na parkingach przed centrami handlowymi starsze samochody, bo do ich silników można się dostać w prosty sposób nawet bez kluczyków. Mając już do niego dostęp stosowali jakąś sztuczkę, która unieruchamiała samochód.

Gdy pojawiał się właściciel auta i orientował się, że samochód jest niesprawny, starszy z nich oferował swoją pomoc – wyjaśnia Maciej Święcichowski z wielkopolskiej Policji – następnie na oczach właściciela wymieniał uszkodzoną część na taką samą, również sprawną, a po zakończonej naprawie żądali kilkusetzłotowej zapłaty.

Nie podejrzewający oszustwa właściciele naprawionych w ten sposób samochodów najczęściej z wdzięczności za wybawienie z kłopotu płacili żądane kwoty.

Wiadomo już teraz, że tylko na terenie metropolii poznańskiej oszukanych w ten sposób zostało troje właścicieli samochodów. Tyle bowiem osób zgłosiło się na Policję, ale ofiar sprytnych mechaników może być więcej i to nie tylko w Wielkopolsce.

Szkieły po otrzymaniu zgłoszeń z Poznania skontaktowali się z kolegami z Łodzi, gdzie dochodziło do podobnych zdarzeń. Dzięki temu szybko ustalili tożsamość podejrzewanych osób. Zostali zatrzymani w swoich miejscach zamieszkania.

Okazało się, że są to mieszkańcy Gniezna w wieku 43 i 73 lat – informuje Maciej Święcichowski – u jednego z mężczyzn zabezpieczono torbę, w której posiadał narzędzia, którymi miał dokonywać napraw unieruchomionych pojazdów.

Jak już pisaliśmy oszukanych w ten sposób osób może być więcej. Jeśli ktoś w taki właśnie sposób pozbył się kilkuset złotych może zgłosić się na Policję. Osobiście najlepiej w komisariacie na Nowym Mieście lub dzwoniąc pod numer telefonu 61 84 15827 czynny od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30 lub pod numerem całodobowy 61 84 12 311.

Dwójka zatrzymanych oszustów usłyszała już zarzut oszustwa, za który grozi im kara do 8 lat więzienia. 

Użyte w artykule zdjęcia: freestocks, KWP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz