KAZIUK 2010 W SERCU POZNANIA I SERCACH POZNANIAKÓW!

foto TMWIZW  Foto:

foto TMWIZWDzisiaj KAZIUKI na Starym Rynku. Uroczystości Kaziukowe rozpoczną się przed Ratuszem o godzinie 11:15. Wszyscy, którzy przybędą na Rynek będą mieli okazję obejrzeć prezentację chorągwi wielkopolskich biorących udział w bitwie pod Grunwaldem. Odbędzie się także uroczyste wykonanie Roty. Obchodzimy właśnie 100-lecie pieśni do słów Marii Konopnickiej z muzyką Feliksa Nowowiejskiego. W samo południe zebrani na poznańskim rynku usłyszą hejnał wileński i tradycyjnie poznański. Gdy na wieży trykać się będą koziołki u stóp Ratusza podziwiać będzie można przemarsz Orszaku Królewskiego Jagiellonów.

Tłumy odwiedzą z pewnością KIERMASZ KAZIUKOWY. Sporą popularnością cieszyć się będą z pewnością, jak co roku, wileńskie palmy, obwarzanki i czarny chleb. W trakcie Kiermaszu z kuchni polowych serwowane będą cepeliny przygotowane przez Restaurację “Kresową”.  Kresowego jadła będzie można spróbować również w Gospodzie “Pod Koziołkami”. Również Poczta Polska przygotowała karty pocztowe z okolicznościowymi datownikami.

WYSTĘPY i PREZENTACJE na SCENIE

Na scenie prezentować się będzie Dwór Jagielloński i Zespół Flażolecistów ze Swarzędza. Profesor Stefan Stuligrosz otrzyma nagrodę przyznaną przez Dwór Jagielloński. Wystąpi także zespół ZGODA z Rudomina k/Wilna. Jednym z punktó programu będzie również wręczenie Nagrody ŻURAWINA dla Laureata ś.p. Macieja  Frankiewicza. Miłośnicy folkloru będą z pewnością zadowoleni z występów zespołów:  Pieśni i Tańca Wielkopolanie, Zespołu Wokalnego Kaźmierzanka oraz ”Schola Collegiale” z Berlina. Zapraszamy już teraz do wspólnego śpiewania pieśni okolicznościowych i biesiadnych około godziny 14:45.

foto: TMWIZWW siedzibie WSPÓLNOTY POLSKIEJ (Stary Rynek 51, I piętro) godz. 14:00 – będzie można wysłuchać prelekcji Witolda Mikołajczaka “GRUNWALD 1410″

Na Kaziuki zaprasza również CK ZAMEK. Tutaj właśnie odbędzie się Koncert Galowy ZESPOŁU PIEŚNI i TAŃCA ZGODA z RUDOMINA k/WILNA. Początek o godzinie 16:15 . W przerwie koncertu zostanie otwarta wystawa z cyklu Kresy w fotografii Wielkopolan zatytułowana „Władysław Jagiełło w 600 lecie Bitwy pod Grunwaldem”.

Prosimy się ciepło ubrać! Termometry wskazywać będą temperaturę od -5 do -2 stopni. Po godzinie 16:00 może padać śnieg. Będzie prawdopodobnie sporo chmur.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz