POZnań

Katarzynki po raz pierwszy z Maltanką!

Maltanka  Foto: Konrad Czapracki/lepszyPoznan.pl

Katarzynki to impreza, która już na stałe wpisała się w poznańskie kalendarium. Jak co roku nie mogło zabraknąć atrakcji dla miłośników kolei oraz komunikacji miejskiej!

25 listopada obchodzony jest dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy i przewoźników miejskich. Tradycją stało się już, że z tej okazji MPK Poznań i Klub Miłośników Pojazdów Szynowych pokazują komunikację miejską „od kuchni”. Tak będzie również w tym roku. Katarzynkowe imprezy odbędą się w niedzielę, 27 listopada br. w godzinach od 12:00 do 16:00, tym razem w kilku lokalizacjach: na przystanku PST Dworzec Zachodni, w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej oraz autobusowej przy ul. Kaczej, a także na Kolejce Parkowej Maltanka.

Na terenie przystanku PST Dworzec Zachodni odbędzie się wystawa taboru poznańskiego przewoźnika. Będzie tam można obejrzeć zarówno historyczny jak i współczesny tabor wykorzystywane przez MPK Poznań. Udostępnione zwiedzającym zostaną również pojazdy ratownictwa technicznego i tabor gospodarczy.

Wiele atrakcji będzie czekać na mieszkańców w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej 131/133. To właśnie tutaj mieści się Izba Pamięci i Tradycji MPK Poznań, do której będzie można zajrzeć i obejrzeć zgromadzone zbiory prezentujące historię poznańskiego przewoźnika, a przy okazji wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali. Także w zajezdni przy ul. Głogowskiej będzie okazja, by zobaczyć dzieła Mateusza Wawrowskiego – miłośnika komunikacji i klocków LEGO, Michała Wajchta, który tworzy modele tramwajów z kartonu oraz obrazy i fotografie Michała Wędziny.

Z okazji Katarzynek w niedzielę, 27 listopada, uruchomiona zostanie Kolejka Parkowa Maltanka. Na trasę wyjadą Borsig Bn2t – najstarszy sprawny parowóz w Polsce wraz z wagonem, tak zwaną „kowbojką” oraz „ryjek” (wagon motorowy MBxc1-41) –  najstarszy w Polsce, sprawny wagon z napędem spalinowym. Kursy będą realizowane co pół godziny od 12.00 do 16.00, na przejazdy obowiżaywał będzie cennik taryfy historycznej.

Pomiędzy atrakcjami kursować będą historyczne tramwaje po trasie Zawady – Górczyn (będą przejeżdżać ulicami Jana Pawła II, Krzywoustego, Królowej Jadwigi, Matyi i Głogowską).

Atrakcje przygotował także Poznański Klub Modelarzy Kolejowych. W weekend 26 i 27 listopada od godziny 10:00 do 18:00 przy ulicy Fredry 13 udostępne zostaną sale Technikum Komunikacji, gdzie podziwiać można będzie makiety kolejowe oraz modele lokomotyw wykonane z zegarmistrzowską precyzją. Takie eksponaty z pewnością zarażą pasją nie jedną osobę.

Użyte w artykule zdjęcia: Konrad Czapracki/lepszyPoznan.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz