K U L T U R A

Katarzynki czyli Andrzejki

Św. Katarzyna pędzla Rafaela Santi, domena publiczna  Foto:

Podobno Andrzejku to przeżytek! Przereklamowane święto! Tak twierdzą archeolodzy i zapraszają jednocześnie na zabawę tydzień wcześniej, bo w sobotę 22 listopada. To weekend przed dniem św. Katarzyny.

Św. Katarzyna pędzla Rafaela Santi, domena publiczna„W dniu św. Katarzyny – w przeciwieństwie do odbywających się tydzień później Andrzejek – to chłopcy przewidywali swoją uczuciową przyszłość. Przypomnimy zabawy i wróżby jakie towarzyszyły mężczyznom tego dnia, a także postać jego patronki” – mówi Agnieszka Stempin, kierowniczka Rezerwatu Archeologicznego Genius loci – oddziału Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

A co najważniejsze w ten weekend za darmo do Rezerwatu wejdą wszystkie Katarzyny, kawalerowie, kolejarze oraz wszyscy, którzy przekonają obsługę, że ich zawód jest w jakimś stopniu związany z kołem. Dlaczego akurat z kołem? Wyjaśni to na specjalnym wykładzie popularnonaukowym pt. „Święci i ich atrybuty” Michał Błaszczyński z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Dzieci będą miały okazję pobawić się w katarzynkowe wróżby, a także odkryć na Ostrowie Tumskim ślady wizerunków świętych wraz z ich atrybutami.

Rezerwat Archeologiczny  Foto: Tomasz Dworek

Szczegółowy program:

22 listopada, godz. 13.00 – „Święci i ich atrybuty”; wykład popularnonaukowy Michała Błaszczyńskiego z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, wstęp wolny

Godz. 11.00 – 12.30 Warsztaty dla dzieci „Po co koło Katarzynie, a Agnieszce baranek?”; na zajęciach archeolodzy opowiedzą dlaczego Św. Katarzyna miała pomagać w znalezieniu ukochanej dziewczyny, spróbują także odnaleźć jej wizerunki na Ostrowie Tumskim. Będzie można także sprawdzić czyje wróżby – andrzejkowe czy katarzynkowe – były ciekawsze i dowiedzieć się, jak to się stało, że różne zwyczaje i zawody mają swoich patronów.

Zapisy do 21 listopada – telefonicznie: 61 852 21 67 lub mailowo: rezerwat@muzarp.poznan.pl; Liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Wstęp po zakupie biletu ulgowego (4 zł). Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 6 roku życia.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz