KAPONIERA NIE DO POZNANIA DLA POZNANIA

kaponiera 1  Foto:

kaponiera 1150.000.000 kosztować będzie przebudowa Kaponiery, która zmienić się ma nie do poznania do maja 2012 roku. Pojawić się mają między innymi ruchome schody, które pomogą dostać się nam z Mostu Uniwersyteckiego na wybudowany dodatkowy poziom, na którym znajdzie się przystanek Pestki. Cała Kaponiera będzie monitorowana. Wszystkie planowane prace mają przede wszystkim usprawnić system komunikacji publicznej. Ma to być miejsce nie tylko wygodne i bezpieczne, ale również atrakcyjne. Będzie to główny węzeł komunikacyjny łączący centrum miasta ze stadionem, lotniskiem oraz dworcem głównym. Na dwóch podziemnych poziomach znajdą się punkty usługowe, sklepiki i kawiarnie. Prawie jak w Warszawskim metrze. Zmieni się również wygląd Kaponiery na zewnątrz.

kaponiera 2Na powierzchni pojawią się betonowo-szklane wejścia na stację Pestki na poziomie -2.  Będą zatrzymywały się na niej tramwaje Pestki, które następny swój przystanek będą miały w obrębie 7 peronu Dworca Głównego PKP. Ma też zostać przygotowany wyjazd Pestki na ulicę Bukowską. Jest plan który zakłada, by tramwaje przejeżdżały stamtąd tunelem pod ulicą aż do wysokości skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Matejki. Na powierzchni, tak jak dotąd korzystać będzie można z przystanków tramwajowych i autobusowych. Planowana jest także zieleń i nowe latarnie. Przy planach przebudowy Kaponiery pomyślano także o potrzebach osób niepełnosprawnych. Poza schodami ruchomymi będą zamontowane również windy.

kaponiera 3Na poziomie -1 nowego ronda Kaponiera będzie nadal funkcjonowało przejście podziemne. Nowością tego poziomu będą szklane kładki zawieszone nad przystankiem PST.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Tylko, żeby nie budowali tego tak długo jak zakryte lodowisko – jak dobrze pamiętam w 2004 roku mówili, że do 2006 bedzie gotowe 😉