Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 8 GRUDNIA

Hotel Bazar przed budową Muzeum Narodowego  Foto: Poznańskie Wspominki, Poznan 1967

8 GRUDNIA Słońce w znaku Strzelca

KALENDARIUM POZNANIA 2Buddyzm – Dzień Oświecenia Buddy – najważniejsze buddyjskie święto w roku
Panama – Dzień Matki
Uzbekistan – Święto Konstytucji
Falklandy (Malwiny) – Dzień Bitwy

Urodzeni 8 grudnia są pracowici, szybko wybuchają entuzjazmem, ale przede wszystkim cechuje ich zamiłowanie do wszelkiej czynności i ruchu. Są przedsiębiorczy, usposobieni postępowo, trafnie przewidują przyszłe wydarzenia, okazują zdolności muzyczne i głębsze zainteresowanie filozofią i religią, lubią przyrodę, mają upodobanie do życia wiejskiego.

Dzisiejsi jubilaci powinni dążyć do rozwinięcia w sobie poczucia porządku a także do opanowania i poskromienia swych namiętności.

Cytaty na dziś:

• Nie odmawiaj podania ręki temu, kto jej potrzebuje aby się podnieść. Oskar Maria Graf
• Szkoda sobie z jednej szkody dwie czynić. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1564 Uroczyste złożenie ksiąg grodzkich poznańskich w Ratuszu, sporządzenie lustracji Poznania.

1765 W samo święto Niepokalanego Poczęcia NMP o. Pafnucy, udawszy się by wesprzeć muzyków z bursy klasztornej do kościoła Przewielebnych OO. Bernardynów, do którego zostali sprowadzeni z okazji uroczystości, upił się w klasztorze, na wielkie zgorszenie świeckich.

Albowiem wieczorem, nie będąc w stanie dalej iść, położył się w błocie i mierzwie, w bramie [Ciemnej] położonej koło kolegiaty, budząc zdziwienie ludzi, przechodzących przez ową bramę, po zakończeniu nabożeństwa. Zabrany stamtąd przez czeladź klasztorną, w okropnie zabrudzonym habicie zaprowadzony został do rezydencji, gdzie wszczął kłótnie i awanturę. W końcu zmorzony sennością około godziny dwunastej zasnął w refektarzu.

1767 Po północy dwa zegary ratuszowe zaczęły podawać różny czas, bijąc godziny o różnych porach.

To spowodowało zamieszanie w mieście i w kościołach, a zwłaszcza w naszym, gdyż o godzinie szóstej, po Pozdrowieniu Anielskim, zadzwonił dzwon i już o świcie odprawiona została pierwsza msza.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1841 Uroczyste otwarcie Bazaru w Poznaniu.

Ostateczne otwarcie po wielu kłopotach finansowych i budowlanych nastąpiło 8 grudnia 1841 roku. Okazało się, że gmach był niedogrzany, a piece dymiły, rury wodociągowe pękały pod wpływem zimna, zaś łazienki bardziej przyczyniały się do zawilgocenia murów niż służyły higienie gości.

Wiele jednak uczyniono dla uprzyjemnienia pobytu gości. pojawiających się w restauracji i hotelu, szybko też rozdzielono między Polaków pomieszczenia handlowo-rzemieślnicze na parterze. Sporo jednak czasu minęło, zanim wszystko się ułożyło zaś budynek Bazaru zaczął konkurować z podobnymi instytucjami niemieckimi. Nim to nastąpiło, odpowiadający za inwestycję Karol Marcinkowski musiał wysłuchać wiele cierpkich uwag na temat realiów Bazaru; dostało mu się też ze strony zawistnych rywali, środowisk dziennikarskich – ale były to już zwyczajne realia atmosfery jaką otaczała działalność tego zasłużonego lekarza i społecznika.

Gmach Bazaru kiedyś nawet wizualnie był inny. W ówczesnym Poznaniu, zabudowanym maksimum piętrowymi, w większości drewnianymi domkami, znacznie wyrastał swym ogromem poza otoczenie, był zewsząd widoczny, ale kosztowny w utrzymaniu. Posadowiony na niepewnym gruncie, nie zawsze rzetelnie i fachowo, jeszcze niedawno walczył z wodą gruntową podchodzącą pod piwnice. A jednak przetrwał i aż do końca czasu zaborów symbolizował wolę przetrwania i mądrą metodę walki o wolność przyjętą w Wielkopolsce. Mądrą i skuteczną. [Źródło: Marek Rezler, Bazarowe zmartwienia i zgryzoty, Głos Wielkopolski 9.12.2001]

1864 Na Wołyniu urodził się Józef Paczoski, botanik, badacz flory Puszczy Białowieskiej, twórca fitosocjologii, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, od 1932 członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności.

Józef Paczoski Profesor Józef Paczoski to najwybitniejszy, na przełomie XIX i XX wieku, polski przyrodnik obok Mariana Raciborskiego i Marcelego Nenckiego.

Założył pierwszy na świecie Instytut Socjologii Roślin na Uniwersytecie Poznańskim. Jest uważany za twórcę pojęcia fitosocjologia. W listopadzie 1923 roku został kierownikiem naukowym rezerwatów w Puszczy Białowieskiej, stanowiących zalążek przyszłego Białowieskiego Parku Narodowego. Prowadził szeroko zakrojone badania nad lokalną roślinnością. Ich wyniki zawarł w pracy Lasy Białowieży, opublikowanym w 1930 roku.

Jest autorem pierwszego zielnika roślin naczyniowych Puszczy Białowieskiej oraz współtwórcą muzeum puszczańskiego. Ponadto podejmował starania, aby nadać rezerwatowi na drodze prawnej rangę samodzielnego ośrodka naukowego. W roku 1925 został profesorem zwyczajnym systematyki i socjologii roślin Uniwersytetu Poznańskiego. W roku 1928 został zwolniony ze stanowiska nadleśniczego Rezerwatu, a w 1931 roku z przyczyn politycznych utracił kierownictwo prowadzonej przez siebie katedry uniwersyteckiej.

Zmarł na zawał serca, po otrzymaniu wiadomości o pobiciu wnuka przez Gestapo. Pochowano go na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Jego nazwiskiem obdarzono szereg gatunków roślinnych, w tym między innymi: Allium paczoskianum, Centaurea paczoskyi, Hieracium paczoskianum, Jurinea paczoskiana, Tanacetum paczoskii, Corydalis paczoskii.

1882 W Sulmierzycach urodził się Adam Bronisław Ciechański,  kontrabasista, profesor Konserwatorium Muzycznego i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu i Wrocławiu.

A. B. CiechańskiRodzice, ojciec organista regularnie zabierali go do Poznania na przedstawienia w operze. Podczas jednej z takich wycieczek poznał kontrabas, który wywarł na nim tak wielkie wrażenie, iż sam postanowił rozpocząć naukę gry na tym instrumencie.

Studiował i koncertował m.in. w Hanowerze, Koloni, Hamburgu i Moskwie. W roku 1919 wrócił do Polski i osiedlił się na stałe w Poznaniu, obejmując posadę pierwszego kontrabasisty w orkiestrach Opery i Teatru Wielkiego.

We wrześniu 1945 r. po pobycie w Generalnej Guberni powrócił do Poznania, gdzie grał w orkiestrze operowej na stanowisku koncertmistrza. Powrócił także do pracy dydaktycznej, którą kontynuował w PWSM w Poznaniu, a od roku 1955 również w PWSM we Wrocławiu. Ciechański uczył także w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej i Liceum Muzycznym w Poznaniu, dojeżdżał do szkół muzycznych Bydgoszczy i Torunia. Jego zasługi pedagogiczne są ogromne, wychował bowiem pokolenie bardzo dobrych kontrabasistów i położył podwaliny pod metodyczne nauczanie gry na kontrabasie na poziomie do tej pory w Polsce niespotykanym. W pamięci jego absolwentów zachował się jego serdeczny i ojcowski stosunek do uczniów.

Ciechański posiadał dwa kontrabasy, które pieszczotliwie nazywał „tenorino” i „baryton”, a z którymi niemalże nigdy się nie rozstawał. Obydwa instrumenty zachowały się i nadal są w znakomitym stanie.

„AbeCe” – tak Ciechańskiego nazywano – był nie tylko znakomitym muzykiem i utalentowanym pedagogiem, ale także wyróżniającą się na tle muzycznego Poznania niekonwencjonalną, pełną dowcipu i fantazji osobowością artystyczną.

Zmarł w Poznaniu 17 maja 1957 roku i pochowany został na cmentarzu Junikowskim w Alei Zasłużonych. [Źródło: strony internetowe Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego]

1889 Urodził się Roger Adam Raczyński, wojewoda poznański i polski dyplomata.

1911 Do najbardziej niebezpiecznych szynkowni w Poznaniu należała destylacja J. Switalskiego przy ul. Święty Marcin.

Destylarnia Świtalskiego Św Mrcin 39, koniec XIX wiekuPewnego grudniowego dnia 1911 roku miało tam miejsce dramatyczne wydarzenie, które w następujący sposób relacjonowała miejscowa prasa.

W sieni domu przy ul. Swiętomarcińskiej 38, gdzie znajduje się szynkownia, znaleziono bezprzytomnego, krwią zbroczonego robotnika Walentego Roszkowiaka z Wildy, zamieszkałego przy ul. Bluchera 10. Zawieziony do lazaretu miejskiego, niebawem umarł. Jak się okazuje, Roszkowiak, wysoki i silny, miał zatarg w szynkowni z pewnym młodzieniaszkiem, który dwukrotnie uderzony w twarz, pchnął Roszkowiaka nożem w brzuch i ciężko go zranił. Zabójcy dotychczas nie wyśledzono .

Na podstawie: Dziennik Poznański”, nr 280 z 8 XII 1911, na podstawie: Waldemar Karolczak, Walka z pijaństwem w Poznaniu w latach 1890-1914, KMP 4/2000

1936 Otwarcie nowego gmachu szkolnego na osiedlu Warszawskim w Poznaniu (dziś przy ulicy Inowrocławskiej).

Szkoła na Inowrocławskiej Foto: fotopolska.eu

1953 W Słupsku urodził się Marek Pol, polityk Lewicy, minister w rządach SLD. Ukończył Politechnikę Poznańską i Akademię Ekonomiczną, pracował w Fabryce Samochodów Rolniczych “Polmo” doprowadzając w 1993 do jej prywatyzacji z udziałem koncernu Volkswagen.

2021 Pierwsi poznaniacy odebrali już klucze do nowych komunalnych mieszkań na Świerczewie.

W tym roku oddano do użytku 163 komfortowe lokale, a kolejne 124 są na ukończeniu. Budowa osiedla przy ul. Opolskiej to największa inwestycja w historii Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Docelowo na tym terenie ma powstać 1100 mieszkań.

W ramach pierwszego etapu inwestycji zaprojektowano 287 mieszkań w pięciu blokach. Teren został zagospodarowany po wyburzeniu baraków pamiętających czasy II wojny światowej. To miejsce na mapie miasta zmieniło się nie do poznania i zamiast starych nieruchomości powstało nowoczesne osiedle.

Przy ul. Opolskiej do dyspozycji mieszkańców są mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 31 do 66 metrów kwadratowych. Nie zapomniano o zagospodarowaniu terenu wokół budynków. W ich sąsiedztwie znajdują się drogi wewnętrzne, liczne miejsca postojowe dla mieszkańców, chodniki, niezbędne oświetlenie oraz plac zabaw dla najmłodszych. Warto zaznaczyć, że w pierwszym etapie aż 38 mieszkań jest przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, a kolejne 40 można dostosować do ich potrzeb. To blisko 30% wszystkich mieszkań budowanych w tym etapie.

Łączna kwota inwestycji wyniosła 62 mln zł. Ważne jest również, w jaki sposób budowa osiedla przy ul. Opolskiej została sfinansowana. ZKZL, korzystając ze zmiany przepisów dotyczących wsparcia budownictwa mieszkaniowego, uzyskał od Banku Gospodarstwa Krajowego dofinansowanie z Funduszu Dopłat – znacznie wyższe od zakładanego.

ZDARZYŁO SIĘ 8 GRUDNIA

65 p.n.e. W Wenuzji na południu Italii urodził się Kwintus Horacjusz Flakkus (Horacy), jeden z najsławniejszych poetów Rzymu.

1506 Na Sejmie Piotrkowskim królem Polski i Litwy ogłoszony zostaje Zygmunt I Stary (koronowany 24.01.1507 r.).

1626 Urodziła się Krystyna – królowa Szwecji w latach 1632-54, córka Gustawa II Adolfa, protektorka nauki i sztuki.

1733 Pierwsze zarejestrowane świadectwo spotkania z UFO. Mężczyzna mieszkający w Dorset we wschodniej Anglii opowiadał o połyskującym srebrnym dysku na niebie.

1793 Stracono Marie du Barry, kochankę Ludwika XV. Za życia ta 50-letnia dama twierdziła, że “wolałaby być martwa niż brzydka”, jednak przed gilotyną broniła się ogromnie – wydała nawet wiele “podejrzanych” osób i wyjawiła miejsce ukrycia swoich kosztowności.

1831 Joachim Lelewel stanął na czele Komitetu Narodowego Polskiego.

1854 Papież Pius IX obwieścił dogmat o niepokalanym poczęciu Marii.

1863 W Anglii przeprowadzono pierwsze w historii mistrzostwa bokserskie wagi ciężkiej. Angielski bokser Tom King, pokonał Amerykanina John’a Heenan’a i został pierwszym w historii mistrzem wagi ciężkiej.

1864 Urodziła się Camille Claudel, francuska rzeźbiarka (zm. 1943).

1886 Urodził się Diego Rivera – meksykański malarz, grafik i architekt. Był współtwórcą programu narodowej sztuki meksykańskiej, nawiązującej do tradycji prekolumbijskich. Tworzył malowidła ścienne, mozaiki, obrazy i grafiki, przedstawiające głównie sceny z życia Meksykanów.

1907 Odbył się pierwszy zjazd Wolnomyślicieli Polskich. Datę uznaje się za początek ruchu laickiego w Polsce.

1953 Urodziła się Kim Basinger, modelka i aktorka amerykańska. Uznana została za symbol seksu lat osiemdziesiątych, za nową Marylin Monroe, dzięki roli w erotycznym dramacie „Dziewięć i pół tygodnia”.

1943 Na Florydzie urodził się Jimmy Morrison, założyciel, autor tekstów i wokalista grupy The Doors. Nazwa grupy została zaczerpnięta z utworu Aldousa Huxleya “The Doors of Percepcion”. Zmarł 3 lipca 1971 roku, ale do dziś niektórzy wielbiciele Morissona twierdzą, że upozorował śmierć, by wieść spokojne życie w Meksyku. Jego grób znajduje się na cmentarzu Pere la Chaise w Paryżu.

1945 Urodziła się Maryla Rodowicz, jedna z najbardziej znanych polskich piosenkarek. Przez wiele lat znajdowała się w czołówce wykonawców muzyki środka; wylansowała wiele polskich przebojów.

1953 W Solecznikach pod Wilnem urodził się Władysław Kozakiewicz, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski i świata w skoku o tyczce (5.78), mistrz olimpijski z Moskwy (1980).

1967 Urodziła się Sinead O’Connor, irlandzka wokalistka, kompozytorka. Urodzona w Dublinie wokalistka debiutowała albumem „The Lion And The Cobra” w 1987 roku. Najbardziej znana jest z wykonania „Nothing Compares 2 U” autorstwa Prince’a.

1976 Zespół The Eagles wydał album Hotel California.

1980 Ukazała się ścieżka dźwiękowa filmu „Flash Gordon” autorstwa grupy Queen.

1984 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: “The Power of Love” – Frankie Goes To Hollywood.

1987 Michaił Gorbaczow i Ronald Reagan podpisali w Waszyngtonie układ rozbrojeniowy. Układ waszyngtoński o redukcji broni nuklearnej średniego zasięgu.

1990 Zmarł Tadeusz Kantor, malarz, rzeźbiarz, scenograf. Twórca teatru „Cricot 2”, inscenizator przedstawień „Wielopole, Wielopole” czy „Umarła klasa”.

1990 Nr1 amerykańskiej listy przebojów: “Because I Love You (The Postman Song)” Stevie B. Była to piosenka roku 1990 magazynu Billboard.

1993 Astronauci promu Endeavour dokonali naprawy kosmicznego teleskopu Hubble’a. Była to jedna z najtrudniejszych misji w historii lotów wahadłowców kosmicznych.

1998 FBI ujawniła ponad 1300 stron akt dotyczących Franka Sinatry, jego powiązań z partią komunistyczną oraz organizacjami przestępczymi.

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Family Affair” – Mary J. Blige; US Top Album: “Weathered” – Creed.

2002 W Rzymie rozdano Europejskie Nagrody Filmowe. Tytuł najlepszego reżysera i scenarzysty zyskał Pedro Almodovar, a jego film “Porozmawiaj z nią” został uznany za najlepszy europejski obraz roku. Polski operator Paweł Edelman otrzymał nagrodę za zdjęcia do “Pianisty” Romana Polańskiego.

Imieniny obchodzą: Maria, Wirgiliusz, Makary, Światozar

Maria to najpopularniejsze imię żeńskie. Pochodzi z hebrajskiego i ma wiele znaczeń: napawa radością, jest piękna, ukochana przez Jahwe czyli Boga, miłująca Boga, a także silna i płodna. Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje, które w większości są trafne. Kocha dom i rodzinę, wielką wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.

Wirgiliusz jest mądry i szlachetny. Samo imię pochodzi z łaciny. W starożytnym Rzymie nosił je legendarny Lucjusz Wirginiusz, który zabił swoją córkę, aby uchronić ją od hańby. To co wykonuje, traktuje z należytą powagą. Jest obowiązkowy i wymagający, zarówno w stosunku do siebie jak i do innych.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, Rys. R. Geissler - fotopolska, Trakt Królewsko - Cesarski, sulmierzyce.pl, Muzeum Parku Narodowego Puszczy Białowieskiejj , Poznańskie Wspominki, Poznan 1967

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz